Thaiföld turizmustól függő gazdasága a koronavírus-járvány miatt eddig lassabban állt talpra, mint a régió többi országa, a fejődés azonban felgyorsult az elmúlt hónapokban, miután visszatértek a külföldi vendégek. A turizmus adja a GDP 11-12 százalékát, az újraéledése így segített ellensúlyozni a visszaeső export hatását.
A hétfőn nyilvánosságra hozott adatok szerint Délkelet-Ázsia második legnagyobb gazdasága az első negyedévben
a piac által várt 2,3 helyett 2,7 százalékkal bővült a tavalyi év azonos időszakához képest;
2022 utolsó három hónapjában 1,4 százalékos növekedést mértek. Negyedéves bázison szintén jobb eredményt, 1,9 százalékos bővülést jelentettek a várt 1,7 helyett.
A statisztikát szolgáltató nemzetgazdasági és társadalomfejlesztési tanács (NESDC) változatlanul azzal számol, hogy a gazdaság 2,7–3,7 százalékkal bővül az idén a tavalyi 2,2 után, és 28 millió turistát fogadnak a tavalyi 11,15 millió után. A pandémia előtti utolsó évben, 2019-ben Thaiföldre rekordot jelentő, majdnem 40 millió külföldi vendég érkezett, akik 1910 milliárd bátot költöttek. (Egy thaiföldi bát 10 forint.)
A prognózis a külkereskedelmet illetően sem változott, a tanács arra számít, hogy 2023-ban az áruexport 1,6 százalékkal csökken, az infláció pedig 2,5–3,5 százalék körül alakul. (Az éves infláció áprilisban 2,67 százalékra lassult.)
A meglepően jó gazdasági eredmény azonban nem mutatkozott meg a tőzsdén,
a SET index a kereskedési nap közepén 1,28 százalékkal esett hétfőn, a befektetők ugyanis aggódnak a vasárnapi parlamenti választás nyomán kialakult bizonytalanság miatt.
Az első részeredmények szerint két demokráciapárt ellenzéki erő, a Pita Limdzsaroenrat által irányított szociáldemokrata és progresszív vonalat képviselő Phak Kao Klai (Előre Párt) és a Pheu Thai (Thaiokért Párt) vezet, a szavazatok 97 százalékos feldolgozottsága mellett jelentős fölénnyel: előbbi 13,5 millió, utóbbi 10,3 millió voksot kapott, míg a katonai hatalom támogatását élvező Egyesült Thai Nemzet párt 4,5 millió szavazattal áll a harmadik helyen.
A 2014-es katonai puccs után a király által kinevezett kormányfő, a 69 éves Prajuth Csan-Ocsa nyugalmazott tábornok azonban hatalmon maradhat, a miniszterelnök személyéről ugyanis a kétkamarás parlament alsóházának 500 választott képviselője mellett a felsőház hadsereg által kinevezett 250 szenátora dönt.
Utóbbi pedig nem valószínű, hogy támogatna egy ellenzéki jelöltet. A Reuters tudósítása szerint így intenzív egyeztetések kezdődnek, és egyelőre nem alakultak ki egyértelmű szövetségek.
Mielőbb egy olyan stabil kormány megalakítására van szükség, amely folytatja a vállalkozások és az emberek támogatását
– hangsúlyozta a hírügynökségnek a thaiföldi szállítmányozók szövetségének elnöke. Ugyanez az elemzők többségének véleménye is, akik szerint a befektetők valószínűleg kivárnak, amíg megalakul a kormány, és körvonalazza a várható politikáját. Különösen aggasztják őket bizonyos kampányígéretek, például a minimálbér emelése. Az mindenesetre biztató, hogy a két élen álló párt megállapodott a koalíciós kormányzásban.
A bát ugyan az ázsiai feltörekvő piacok devizái közül egyetlenként erősödött hétfőn, Pún Panicspibúl, a Krung Thai Bank piaci stratégája szerint a mozgása a SET indexével együtt várhatóan igen volatilis lesz, amíg ki nem derül, melyik párt lép koalícióra az Előre Párttal.
A választás hivatalos végeredményét hatvan napon belül teszik közzé.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.