BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Összeomlottak a kínai vállalati profitok

Látványosan csökken a kereslet a cégek belső és a fontosabb exportpiacain.

A kínai ipari vállalatok összesített profitja 20,6 százalékkal zuhant az év első négy havában éves összehasonlításban, miután a január–április időszakban 21,4 százalékos volt a visszaesés mértéke – írja a kínai központi statisztikai hivatal (NBS) adataira hivatkozva a Reuters. 

Fotó: China Xtra via AFP

Áprilisban 18,2 százalékos profitcsökkenést mértek az előző év azonos hónapjához képest, míg márciusban ennél is nagyobb, 19,2 százalékos volt a csökkenés. A statisztikákban csak olyan cégek szerepelnek, amelyek éves profitja legkevesebb 20 millió jüan (2,9 millió dollár)

A szakértők szerint a kínai vállalatok – köztük első sorban a magántulajdonban lévő társaságok – látványos szenvedése mögött a magas bázishatás, a gazdaság nehézkes talpra állása okozta nyomás és a termelő árak deflációja áll. Áprilisban a fogyasztói árindex alig 0,1 százalékos növekedést mutatott éves összevetésben, ám a termelői árindex 3,6 százalékkal zuhant az előző hónapban mért 2,5 százalékos visszaesés után, miközben az ipari, a kiskereskedelmi és az ingatlanpiaci adatok is aggodalomra adnak okot

 

 

 

Nehezíti a profittermelést az is, hogy csökken a kereslet a cégek belső és a fontosabb exportpiacain. 

A pekingi vezetés az idén egy szerény, 5 százalékos gazdasági növekedési célt tűzött ki maga elé, ám sok intézmény, köztük a Világbank is ennél magasabb bővülést vár a tavaly véget ért koronavírus-járvány okozta válság után. Az elmúlt hetekben napvilágot látott makroadatok után azonban mind több szakértő vágja vissza az idei évre vonatkozó prognózisát, legutóbb a Nomura elemzője módosította a várakozását a korábbi 5,9 százalékról 5,5-re, a Barclays közgazdásza az 5,6 százalékos növekedés helyett már csak 5,3 százalékos bővülést jósol. 

Május elején a kínai miniszterelnök több intézkedést is bejelentett annak érdekében, hogy fellendüljön a belső kereslet és stabilizálódjanak az ország exportpiacai is.  

Tovább gyengülhet a jüan, sokasodnak Kína gondjai

A távol-keleti nagyhatalom politikai, gazdasági és pénzügyi problémái egyre csak szaporodnak.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.