Svédország és Törökország külügyminiszterei hamarosan tárgyalóasztalhoz ülnek egymással, hogy ismét megvitassák Svédország NATO-csatlakozásának kérdéskörét. Jelentette be a svéd külügyminisztériumra hivatkozva a Reuters.
Svédország és Finnország az orosz–ukrán háború kitörése után nem sokkal jelentkezett a NATO tagjai közé. Ám miközben Finnország hosszas huzavona után áprilisban csatlakozott az Észak-atlanti Szerződés Szervezetéhez, addig Svédország – mivel Törökország és Magyarország még nem írta alá Stockholm csatlakozási kérelmét – nem lett a katona tömb tagja.
A törökországi elnökválasztáson a hivatalban lévő Recep Tayyip Erdogan győzött, ami nem könnyítette meg ezt a folyamatot. Tobias Billstrom svéd külügyminiszter hétfőn arról számolt be, hogy csütörtökön találkozik török kollégájával, Mevlut Cavusogluval a NATO külügyminisztereinek oslói találkozóján. Azonban a legfrissebb információk szerint a török tárcavezető nem vesz részt az eseményen.
Törökország és Svédország között régóta súrlódások vannak, miután a skandináv ország bírálta Törökország emberi jogi helyzetét és megkérdőjelezte a demokratikus normák betartását. Ankara szerint Svédország az általa terroristáknak tartott militáns csoportok tagjainak ad menedéket, és nem teljesítette a tavaly júniusban Madridban kötött, Ankara biztonsági aggályainak eloszlatására irányuló megállapodásban foglaltakat.
Bár a két ország között a NATO bővítéséről folyó tárgyalások a választások előtt megrekedtek, Svédország bízik abban, hogy a NATO július 11-én és 12-év Vilniusban tartandó csúcstalálkozója előtt a szövetség 32. tagállama lehet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.