A washingtoni pénzügyminisztérium kasszájában mindössze 38,8 milliárd dollár maradt a múlt hét végére az egy hónappal ezelőtti több mint kétszázmilliárdból, ami veszélyesen közelíti a minimálisan szükséges harmincmilliárdos szintet.
A Bloomberg indexe szerint
31 milliárdos van jelenleg, aki gazdagabb az amerikai kincstárnál.
Néhányan, például a divatmogul Bernard Arnault, a luxuscikkeket gyártó LVHM elnöke sokkal gazdagabb, a nettó vagyonát ugyanis 193 milliárd dollárra becsülik. Nem sokkal marad le tőle Elon Musk a maga 185 milliárd dollárjával, ahogyan Jeff Bezos, az Amazon alapítója sem, akinek a nettó vagyona 144 milliárd dollárra rúg.
A CNN összeállítása szerint az Uncle Samnél jelenleg anyagilag jobban állók közé tartozik még többek között Michael Saul Dell, a világ egyik legnagyobb technológiai infrastrukturális vállalatának, a Dell Technologiesnak az alapítója, elnöke és vezérigazgatója, Warren Buffett, a legendás befektető, Mark Zuckerberg, a Facebook alapítója, de még olyan, kevésbé híres gazdagok is, mint Francois Pinault francia milliárdos és Alain Wertheimer, a Chanel elnöke.
A megállapodás ugyan megszületett Joe Biden elnök és Kevin MacCarthy, a képviselőház elnöke között az adósságplafon emeléséről, addig azonban még nehéz út vezet. Az amerikai kongresszus tagjai ma tértek vissza Washingtonba, és összeül a képviselőház házbizottsága, hogy döntsön a menetrendről.
Bár McCarthy állítása szerint a republikánus kollégái elégedettek a jelenlegi tervezettel, így minden esély megvan a megállapodás elfogadására, az ABC News emlékeztetett, hogy a házbizottság kilenc republikánus tagja közül ketten nyilvánosan bírálták a végeredményt, és egy harmadik meggyőzése is kemény diónak bizonyulhat, mert mindhárman keveslik a kicsikart kiadáscsökkenést.
Ennek ellenére Biden és McCarthy is optimista, mindketten rengeteg emberrel beszéltek a hétvégén, hogy megszerezzék a támogatásukat.
Bár az AP amerikai hírügynökség szerint valószínűleg kevés törvényhozó lesz teljesen elégedett a 99 oldalas tervezettel, Biden és McCarthy arra számít, hogy megszerzi a politikai centrum többségi támogatását a katasztrofális szövetségi fizetésképtelenség megakadályozásához – ami igazi ritkaság lenne a megosztott Washingtonban. Az előzetes várakozások szerint a képviselőház szerda este szavazhat a törvénytervezetről, amelynek elfogadásához 218 szavazat szükséges, ha mind a 435 tag jelen van. Ha a képviselőházban elfogadják a tervezetet, akkor azonnal megkezdi a vitát a szenátus is.
Időhúzásra kevés mód maradt, mert a pénzügyminisztérium múlt héten június 5-re módosította az úgynevezett X-napot, azt az időpontot, amikor a kincstár kifogy a pénzből, és képtelenné válik a pénzügyi kötelezettségei teljesítésére. Janet Yellen pénzügyminiszter szerint ez katasztrofális hatással lenne nemcsak az országra, hanem az egész világgazdaságra is. Aggódva figyeli a fejleményeket Japán és Kína, az amerikai adósságállomány két legnagyobb befektetője is.
A befektetők azonban, úgy tűnik, áldásukat adták Biden és McCarthy megállapodására, a New York-i tőzsdeindexek határidős jegyzései erősödtek kedden, bár nem jelentősen: a Dow Jones 0,16, az S&P 500 0,3, a Nasdaq 0,5 százalékkal emelkedett.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.