BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Túlságosan előrerohan Európa az LNG-beruházásokkal

Olyan mértékben nő a megújuló energia felhasználása, hogy érdemben csökkenti a gázfogyasztást.

Tavaly nem volt más választása Európának, mint hogy cseppfolyós földgázzal (LNG) pótolja az orosz gáz elapadása miatti hiányt. Tavaly nyáron és ősszel gőzerővel építették az LNG-terminálokat, mobil, hajókon lévő átfejtőket, miközben a kontinens országai sietve igyekeztek megtölteni gáztárolóikat, amelyek legalább egy ideig fedezni tudták volna a gázfogyasztást akadozó nyersanyagellátás esetén is. Nem túlzás azt állítani, hogy az energetikai szakértők megváltásként tekintettek a cseppfolyós földgázra. Mára tudjuk, hogy bőven maradt a betárazott készletekből, miközben az LNG-ellátás is folyamatosnak bizonyult. Arról megoszlanak a vélemények, hogy az enyhe tél mentette meg Európát, vagy a sok faktor együttes eredménye következtében nem kellett korlátozásokról dönteni a tagállami vezetőknek.

08 February 2019, Hamburg: The LNG bunker ship "Kairos" is located at the cruise terminal Steinwerder. The 117 metre long ship sails for the Hamburg company Nauticor, a subsidiary of the Linde Group, and can load 7500 cubic metres of LNG. Photo: Daniel Reinhardt/dpa (Photo by Daniel Reinhardt/picture alliance via Getty Images)
Fotó: Getty Images

A Bloomberg szerint Európa túlzásba eshetett, és 2030 után munka nélkül maradhatnak az LNG-terminálok, ugyanis a gázfogyasztást Európa-szerte visszaszorítja a megújuló energia terjedése. A hírügynökség szerint 

ha az összes tervezett terminál megépül, akkor ki lehet jelenteni, hogy több milliárd eurót „dobott ki” a közösség a néhány év alatt feleslegessé váló létesítmények megépítésére.

Az LNG-infrastruktúrát abban a reményben építették ki, hogy valahol Európában mindig lesz kereslet a cseppfolyós földgázra

– mondta az Accenture Plc. ügyvezető igazgatója, Ogan Kose. Ha minden ország rendelkezik majd saját importkapacitással, akkor szerinte az elmélet dugába dől.  

Gombamód szaporodnak

Több országban vannak még befejezetlen projektek, Olaszország a negyedik létesítményének kiépítéséről döntött, Németországban, a Balti-tengeri Rügen szigetén kezdhetnek új terminál építésébe – az úszó terminálok egyébként olcsóbbak, és gyorsabban kivitelezhetők szárazföldi társaiknál. Észtországban és Görögországban is készülnek beruházások.

Szakértők szerint az LNG-importkapacitás másfélszeresére nőhet ebben az évtizedben, miközben egyes előrejelzések szerint a cseppfolyós földgáz iránti kereslet csökkenhet. 

Ha igaznak bizonyul ez a prognózis, akkor 2030-ra akár évi 250 milliárd köbméter kihasználatlan LNG-kapacitás keletkezhet az Európai Unióban, ez a 2021-es teljes gázigény több mint fele. 

Akár már az idén is jelentkezhet csökkenés, ugyanis az enyhe időjárásnak köszönhetően a betárolt mennyiség jóval az átlag fölött van, így tehát kevesebb gázt kell visszapótolni a tárolókba.

Ennek ellenére a hajók rekordmennyiségű LNG-t szállítanak a kontinensre,  a legforgalmasabb időszakban az LNG-tartályhajók Európa partjainál vesztegelnek, és várnak rakományuk átadására. Közben a terminálok egész éves kihasználtsága átlagosan 50-70 százalék körül áll.

A régió 2-4 úszó terminállal bővítené »flottáját«, sok északi ország érdeklődik. Vannak persze ellenzők, a vitákat le kell zárni, mielőtt a beruházásokat elkezdenénk

– hangsúlyozta  Thomas Thorkildsen, a Hoegh LNG kereskedelmi igazgatója.

Hosszú távú kockázat

Az évek alatt elpárologhat a kereslet. Az Európai Unió 45 százalékkal csökkentheti gázfelhasználását a megújuló energiaforrások térnyerésének köszönhetően a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) előrejelzése szerint. Maga az egyik nagy LNG-cég, a svájci MET International AG vezetője, Esther Ang is elmondta, hogy lesznek ugyan olyan időszakok, amikor elengedhetetlen szükség lesz az LNG-re, máskor viszont a kereslet valóban csökkenni fog, így a terminálok kihasználtsága is csökkenhet. 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.