A tengeri szállítású feldolgozott orosz olajtermékek exportja 5 százalékkal esett áprilisban az előző havihoz képest ágazati források és a Reuters számításai szerint. A mennyiség 11,383 millió tonnára csökkent a márciusi 12,374 millióról.
Kereskedők a csökkenést egyrészt a finomítók szokásos időszakos karbantartásával, valamint a belföldi kereslet növekedésével magyarázzák.
Márciusban rekordközeli szintet ér el az orosz olajtermékexport, és az áprilisi visszaesés viszonylag csekély, mivel egyes finomítók májusra halasztották a karbantartást
– mondta egyikük a hírügynökségnek, a neve elhallgatását kérve.
Ágazati források és a Reuters a kihasználatlan olajfinomító kapacitást 2,476 millió tonnára becsülték a márciusi 1,374 tonnával szemben. A hozzáférhető adatok szerint a fekete- és az azovi-tengeri kikötőkből 9 százalékkal kevesebb export indult útnak, ami 4,48 millió tonnát jelent a márciusi 5,09 millió tonna után.
Az üzemanyag-kivitel a balti tengeri kikötőkből – Primorszkból, Viszockból, Szentpétervárról és Uszt-Lugából – 1,9 százalékkal esett vissza, napi bázison 6,1 millió tonnára az előző havi 6,4 millió tonnáról.
Oroszország távol-keleti kikötőiből eközben 0,5 százalékkal több, napi 743,8 ezer tonna olajterméket szállítottak külföldre. Pontos adatokat nem lehet tudni, Oroszország ugyanis titkosította a költségvetési kiadások egyharmadát, 2024. április 1-jéig pedig felfüggesztette a kőolaj és a földgáz termelésére vonatkozó statisztikák közlését. Az áprilisi adatok is becslésen alapulnak.
A nemzetközi olajárak egyébként hétfőn stabilan tartották magukat.
A piacot két ellentétes számítás mozgatja. Egyrészt arra számítanak, hogy az OPEC+ kitermelésének csökkentése és az amerikai stratégiai olajtartalék feltöltésének újbóli megkezdése növeli majd a keresletet. Ugyanakkor nem enyhülnek az aggodalmak a legnagyobb olajfogyasztók, az Egyesült Államok és Kína gazdaságának lassulása és ezáltal a kereslet visszaesése miatt.
A Brent ára dél körül két centtel, hordónként 73,91 dollárra csökkent, az Egyesült Államokban irányadó WTI-é 4 százalékkal, 63,34 dollárra emelkedett.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.