A több mint egy éve legerősebb szintjeit döngető forintnak várhatóan nem lesznek nyugodt napjai a Magyar Nemzeti Bank jövő keddi havi kamatdöntő ülése előtt sem: a következő három nap mindegyikében lesz olyan nemzetközi esemény, amely kilengéseket okozhat a közép-európai piacokon is. Még az irány sem jósolható meg, a forintot az elmúlt hetekben nem fáradó erők igazgatták az újabb csúcsdöntések irányába, ugyanakkor a lendület, illetve a hiánya függhet az e heti amerikai és frankfurti hírektől.
A hét piaci szempontból legnagyobb eseménye a Federal Reserve szerdai ülése, ezt azonban megelőzik a keddi amerikai inflációs adatok, amelyek meglepetés esetén komoly hatást gyakorolhatnak a jegybankra. Mindezek a nemzetközi piacokon elhomályosítják az Európai Központi Bank csütörtöki kamatdöntését és iránymutatását. A forint esetén azonban az is számíthat, hogy előretekintve mekkora további szigorításra számítanak a piacok az euróövezetben.
Alapösszefüggésként: az erős dollár alapvetően nem szokott jót tenni a feltörekvő piaci devizáknak, a forintnak sem. Tavaly erőteljesen működött is ez a kapcsolat, az idén viszont jelentősen fellazult – többek közt az energiaválság enyhülésének betudhatóan. Ugyanakkor bizonyos piaci konstellációban mégis befolyásolhatja az árfolyamot, ha módosulnak a nemzetközi monetáris politikai és gazdasági kilátások. És az idén sűrűn változnak.
Néhány héttel ezelőtt, a Fed május eleji ülésének környékén a piacokon szinte biztosra vették, hogy vége az amerikai jegybank tavaly márciusban kezdett kamatemelési sorozatának, sőt, hamarosan kezdődnek a kamatcsökkentések. Elméletben ez gyengébb dollárt jelent,
az euróval szembeni 1,1-en túli több mint egyéves mélypontról azonban a dollár visszafordult,
mert olyan gazdasági adatok érkeztek, amelyek makacs inflációt sejtetnek.
Az amerikai állampapírhozamokat pedig megemelte júniusban – további támogatást adva a zöldhasúnak –, hogy nagy kínnal megszületett a politikai megegyezés az amerikai adósságplafon megemeléséről, azaz nő az adósságkibocsátás. A piaci szereplők zöme immár arra számít, hogy bár valószínűleg szünetet tart a kamatemelésekben szerdán a Fed – amint azt előre jelezte –, nem a szigorítás végét jelenti be, hanem azt, hogy júliusban akár jöhet egy újabb kamatemelés is.
Mindez hónapokkal meghosszabbíthatja a dollár pünkösdi királyságát.
Az elmozdulásra a piaci várakozásokban és az árfolyamokban akár szerda előtt is sor kerülhet, ha kellemetlen meglepetést hoznak a kedden esedékes májusi amerikai inflációs adatok. Különösen a változékony élelmiszer- és energiaárakat kiszűrő maginflációt figyelik majd: ha a havi áremelkedés meghaladja az áprilisi 0,4 százalékot, azt már jelzésnek tekintenék a piacokon, hogy a Fed tovább szigorít, és még annak is van némi rizikója, hogy ezt már most teszi, nem júliusban.
A forint az idén általában ellenálló volt a dollár erősödő hullámaira, és hogy lesz-e rá hatása – akár gyengítő, akár erősítő – az amerikai inflációs és jegybanki híreknek, az a nemzetközi várakozások árnyalatnyi módosulásától is függhet egy adott devizapiaci hangulatban és dinamika mellett. Ugyanez a helyzet csütörtökön, amikor az EKB-ülésen is az a tét: a korábbinál nagyobb, netán tartósabb szigort valószínűsítenek-e a döntések és a kommnentárok.
Alapvetően néhány hónapnál hosszabb távra az elemzők szerint az eurónak és a forintnak áll a zászló. Az EKB a várakozások szerint még nem tart annak a közelében, mint a Fed, hogy leállítsa a maga kamatemeléseit, Európa recesszióba merülése ellenére sem. Magyarországon pedig annak ellenére vonzóan magasak a forint kamatai, hogy ez MNB megkezdte a csökkentésüket és várhatóan ezt folytatja is.
A dollár ugyan most épp jól áll, de a vásárlói kedv visszatérése az olyan feltörekvő devizákra, mint a brazil reál, a dél-afrikai rand vagy az izraeli sékel, azt mutatja, hogy megkezdték a készülődést a gyengébb dollár időszakára – írták jegyzetükben az ING elemzői, akik szerint az euró aligha gyengül 1,05–1,07-nál gyengébb szintekre a dollár ellenében a hétfői 1,076 környékéről, és az év végére 1,15-on túlra erősödhet. Ez támogató lehet az amúgy is magabiztos forint számára is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.