A NATO védelmi minisztereinek pénteken nem sikerült megegyezniük arról a védelmi tervről, amely meghatározta volna, hogyan reagálna a szövetség egy orosz támadásra – közölte a Reuters. A hírügynökségnek nyilatkozó egyik diplomata Törökországot hibáztatta a blokkolásért.
Jens Stoltenberg NATO-főtitkár elmondta, hogy a miniszterek egy kétnapos brüsszeli találkozón áttekintették a terveket – a hidegháború vége óta elsőként, amelyeknek az orosz ukrajnai inváziója adott lendületet –, és egyre közelebb kerülnek a megállapodáshoz.
A Reuters által idézett egyik diplomata azt mondta, hogy Törökország blokkolta a tervek jóváhagyását, és tiltakozott a földrajzi helyek megnevezése, köztük Ciprus miatt. A július közepi vilniusi NATO-csúcs előtt még van lehetőség megoldást találni – tette hozzá a diplomata.
Törökország NATO-beli diplomáciai képviselete szerint helytelen lenne kommentálni egy titkos NATO-dokumentumot, csak annyit tett hozzá, hogy a szövetségesek közötti konzultáció és értékelés szokásos folyamata folytatódik.
A megbeszélés után felmerült az is, hogy ismét meghosszabbítják Jens Stoltenberg főtitkári megbízatását, mivel új jelöltről nincs egyetértés a NATO-tagok között.
Az úgynevezett regionális tervek több ezer oldalnyi titkos katonai tervet tartalmaznak, amelyek részletezik, hogyan reagál a szövetség egy orosz támadásra. E dokumentumok elkészítése alapvető változást jelent. A NATO évtizedekig nem látta szükségét nagyszabású védelmi terveknek, mert kisebb háborúkat vívott Afganisztánban és Irakban, és biztos volt benne, hogy a posztszovjet Oroszország már nem jelent egzisztenciális fenyegetést.
A szövetség viszont az ukrajnai háború miatt most arra figyelmeztetett, hogy jó előre érdemes elkészíteni egy védelmi tervet egy esetleges konfliktus előtt, amelyben útmutatást ad a tagállamoknak haderejük és logisztikájuk modernizálásához is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.