Szép kis sortűz érte a világ pénzügyi piacait, miután szerdán további kamatemeléseket helyezett kilátásba a Federal Reserve. Ha magasabbra jutnak és tovább időznek ott a kamatok, az támogatást jelenthet a dollárnak, de növeli az amerikai recesszió esélyét, és ez az egész világ számára borúsabb gazdasági kilátásokat jelent. Akkor is, ha Kína jegybankja kamatai csökkentgetésébe kezdett, hogy infúziót adjon a földgolyó másik óriásgazdaságának.
A rosszabb gazdasági kilátások negatív jelzést jelentenek a részvénypiacok számára, ahogy a magasabb jegybanki kamatok kilátása is. Az utóbbi átrendezi az állampapírpiaci hozamokat is: a rövidebb távú amerikai hozamok emelkedtek, a hosszú távúak csökkentek, miután kiderült, hogy bár tavaly január óta most először nem szigorított tovább a Fed,
még akár 50 bázispontnyi kamatemelés is benne van a pakliban
a tavaly tavasz óta történt összesen 5 százalékpontot követően. A két- illetve 10-éves papír hozama közti rés március óta a legnagyobbra, több mint 90 bázispontra nyílt.
A részvényárak esése a Fed-ülés óta a napkeltével együtt majdnem körbeszaladta a Földet, Amerikától Ázsián keresztül, az arany ára majdnem három hónapos mélypontra süllyedt, és a papírformának megfelelően gyengültek a feltörekvő piaci devizák: ezeket gyakran eladják, amikor dollárvásárlás indul a nemzetközi piacokon.
A forint is gyakran így viselkedett tavaly, miközben az ukrajnai háború által elmélyített energiaválság felduzzasztotta az európai országok energiaszámláját. Idén javult a helyzet, és a forint jórészt lerázta magáról ezt a függőséget a dollártól, ezúttal azonban nem maradt ki a szórásból: az eladási oldalon álló piaci szereplőknek jól jött ez a negatív hír, hogy visszalökjék a forint euróval szembeni árfolyamát a 370-es szinttől, amelyet már tavasz óta ostromol és többször át is tört.
A Fed-ülés előtt megindult gyengülésre csütörtök reggel még rá is tett a piac, és a délelőtti kereskedés közepén 372,7-nél gyengébben adták a forintot, lemásolva az euró gyengülését a dollár ellenében, majd aztán a 373,5-ös szinten is átgyengült.
Az euró maga meglehetősen szeszélyes cakkokban haladt a dollárral szemben az Európai Központi Bank 14.15-kor esedékes kamatbejelentése előtt, amit Christine Lagarde elnök sajtótájékoztatója követ.
Amint a Fed esetében sem volt kérdés, hogy ezúttal nem emelnek tovább, az EKB-nál sem, hogy ők folytatják a szigorítást, azonban itt is, ott is az a döntő, hogy a jövőt illetően mit kommunikálnak döntéshozók. Ha Lagarde a folytatódó kamatszigort hangsúlyozza – azaz a Fed „szigorú megállását” egy „szigorú szigorítás” követi az euróövezetben –, az jót tehet az eurónak és akár a forintnak is, a részvényeknek kevésbé.
A bejelentések hatása a devizapiacokon ugyanakkor ezúttal akár kaotikusnak is bizonyulhat, hiszen nem tudni, mit áraztak be már a befektetők, ráadásul a Fed kommunikációja nem előrelátott, jelentős új bizonytalanságot hozott be a rendszerbe, és az amerikai jegybank politikája a dollár domináns szerepe miatt mindig sokkal nagyobb súllyal érvényesül a pénzügyi piacokon hozott döntésekben, mint az EKB-é.
Amerikában pedig nagyon nehezen tudnak dűlőre jutni a piaci szereplők arról, hogy ilyen monetáris politikai kilátások mellett mi történik a gazdasággal,
amely az egész világgazdaság húrjait pengeti. Vannak olyan értelmezések, amelyek szerint a Fed új kommunikációja azt jelenti: mivel az erőteljes munkaerőpiacot meg se karcolták az eddigi kamatemelések, elmennek egészen a gazdaság megroppantásáig, hogy végleg megtörjék az inflációt. Mások szerint azonban pont arról van szó, hogy sikerül elkerülni a recessziót a világ legnagyobb gazdaságában, ha az infláció csökkenése az eddigi mederben folytatódik – és akkor akár meg lehet úszni további kamatemelés nélkül is.
„A Fed szigorításának vége még mindig kilátásban”
– ezzel a címmel számolt be a jegybanki fejleményekről a The Wall Street Journal amerikai üzleti napilap.
„A kötvénykereskedők egyre nagyobb tétben fogadnak arra, hogy a Fed recesszióba kormányozza az Egyesült Államok gazdaságát„
– ezzel a címmel írt a Bloomberg hírügynökség. A bizonytalanságot tükrözi, hogy az amerikai részvények egy része még szerdán, a Fed-ülést követően visszapattant a korábbi zuhanásból, és a nemzetközi ármozgások sem voltak drasztikusak a cikkcímekhez és az értékelések hangvételéhez képest.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.