Történelminek nevezte a kínai elnök a hondurasi államfő azon döntését, hogy Tajvannal szakítva a Kínai Népköztársasággal lépett diplomáciai kapcsolatra. Hszi Csin-ping Pekingben tárgyalt hétfőn a hondurasi Xiomara Castróval.
Xiomara Castro az idén márciusban kezdeményezte a diplomáciai viszony létesítését Kínával, és – népes delegáció élén – máris hatnapos látogatást tesz az országban.
Hszi Csin-ping méltatta Castro történelmi döntését arról, hogy több évtized után szakított Tajvannal.
Mint mondta, elkötelezett a baráti kapcsolatok építése és Honduras gazdaságának megsegítése mellett. Azt is megígérte, hogy aktívan népszerűsíteni fogják a hondurasi termékeket a kínai piacon. Hétfőn a kínai vámhivatal be is jelentette, hogy engedélyezték a fehérlábú garnélarák importját.
Pekingben vasárnap ünnepélyes keretek között megnyitották Honduras nagykövetségét, a rendezvényen részt vett mindkét ország külügyminisztere. Csin Kang kínai részről azt hangoztatta, hogy az egy Kína elvhez való ragaszkodás mindkét ország és nép alapvető érdekeit szolgálja. A hétvégén mintegy kétszáz fős üzleti fórumot is tartottak.
Honduras a kilencedik ország, amely Tajvannal szakítva Kínával lépett diplomáciai kapcsolatra azt követően, hogy a függetlenségpárti Caj Jing-ven lett Tajvan elnöke. Tajvant jelenleg 13 állam ismeri el önálló országként, többségükben latin-amerikaiak, illetve a Vatikán. Peking 182 diplomáciai partnere viszont az egy Kína elv értelmében kizárólag a Kínai Népköztársaságot ismeri el függetlenként, Tajvant pedig hivatalosan annak részeként kezeli.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.