BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Katonai és gazdasági együttműködésekről állapodott meg az USA és India

Joe Biden szerint az Egyesült Államok és India kapcsolata még soha nem volt olyan szoros, mint most. Az elnök a héten Washingtonban látta vendégül az indiai miniszterelnököt, Narendra Modit, akivel több megállapodást is aláírtak. A beruházások és közös projektek mellett India fegyvereket vásárol az USA-tól, illetve az amerikai űrprogramban is helyet kap.

Az amerikai–indiai mélyülő védelmi együttműködés keretében F/A–18 Hornet vadászrepülő-hajtóművek közös gyártása előtt nyílik út – hangzott el Washingtonban Joe Biden amerikai elnök és Narendra Modi indiai miniszterelnök találkozója után.

Joe Biden amerikai elnök és Narendra Modi indiai miniszterelnök.
 Fotó: AFP

Joe Biden és Narendra Modi csütörtökön a Fehér Házban tartott hivatalos megbeszélés után tartott sajtótájékoztatót, amelyen 

az amerikai elnök a két ország közötti kapcsolatokat minden korábbinál erősebbnek, szorosabbnak és világ számára az egyik leginkább mélyrehatónak nevezte. 

Kiemelte, hogy India kétmilliárd dollár amerikai befektetést hajt végre termelő-gyártó kapacitások formájában, és méltatta az indiai nemzeti légitársaság döntését több mint 200 Boeing típusú utasszállító repülőgép megvásárlásáról, ami amerikai munkahelyeket teremt.

Joe Biden kitart amellett, hogy Hszi Csin-ping egy diktátor, de alig várja a találkozót

Az Egyesült Államok elnöke úgy gondolja, hogy hamarosan sor kerülhet a találkozójára a kínai elnökkel. A csúcstalálkozó szerinte annak ellenére is létre jöhet, hogy kedden diktátornak nevezte Hszi Csin-pinget. Biden közölte, hogy nem vonja vissza a kijelentését.

Narendra Modi a katonai együttműködés erősítéséről született megállapodás kapcsán kiemelte a General Electric döntését, miszerint Indiában gyártat vadászgéphajtóműveket technológiaátadás keretében.

A találkozóról kiadott közlemény alapján az amerikai General Electric az F/A–18 Hornet vadászgépekben használt F414-es hajtóműveit licencszerződés keretében az indiai Hindustan Aeronautics vállalattal közösen gyártják majd.

A katonai együttműködés keretében India jelezte szándékát fegyverrel felszerelt harci drónok megvásárlására az Egyesült Államoktól. 

Emellett katonai innovációról szóló és hadihajók fenntartására vonatkozó együttműködésről is megállapodás született.

Az amerikai–indiai csúcstalálkozó keretében született döntések között szerepel, hogy India csatlakozik a Hold és Mars meghódítását célzó amerikai kezdeményezésre született Artemis-programhoz, valamint kétoldalú megállapodás keretében jövőre indiai űrhajós is eljuthat a Nemzetközi Űrállomásra.

Az amerikai elnök és az indiai miniszterelnök megállapodott a félvezetők gyártására és kritikus ásványok kiaknázására vonatkozó együttműködésről, valamint az indiai- és csendes-óceáni térség biztonságát érintő kérdésekről. A tárgyaláson emellett a klímaváltozás elleni fellépésről, az energiaátmenetről, orvostudományi kutatásokról, a többi között a rákkutatás kiterjesztéséről is szó volt.

A kétoldalú találkozó után tartott sajtótájékoztatón az emberi jogok indiai helyzetére vonatkozó kérdésre Joe Biden úgy válaszolt, hogy indiai tárgyalópartnerével őszintén beszéltek a demokratikus értékekről, és tisztelettel viszonyulnak egymáshoz. Narendra Modi megállapította, hogy India demokrácia, ahol nincs helye diszkriminációnak, mert a demokrácia és az emberi jogok egymást feltételezik.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.