„Elkötelezettek vagyunk a magyar–francia agrárszakmai, politikai és kereskedelmi kapcsolatok erősítése mellett – jelentette ki Nagy István agrárminiszter, aki Franciaország budapesti nagykövetét, Claire Legrast fogadta. – A magyar és a francia gazdák érdeke egybeesik, ezért Magyarországnak mindig nagyon fontos támpont a francia vélemény” – jelentette ki a tárcavezető.
Az ukrán kikötők lezárása miatt létrejött szolidaritási folyosó nem az eredeti céljának megfelelően működik, az ukrán gabona a hagyományos piacaira nem tudott eljutni – mutatott rá a tárcavezető a találkozón. Mint elmondta: a szárazföldi szállítás sokkal drágább, mint a vízi, ezért a gabona a határ menti országokban ragadt.
A magyar gabonánál az ukrán mezőgazdasági termékeket lényegesen olcsóbban lehet megvenni, emiatt a hazai gabonapiac gyakorlatilag leállt, a gazdák pedig ellehetetlenülnek.
Felhívta a figyelmet arra, hogy az EU távolabbi részein ez nem érezhető annyira, mert a magas szállítási költségek miatt ott már nem jelentkezik árelőny. Hazánk szolidáris Ukrajnával, ugyanakkor a magyar gazdák érdekeit is meg kell védeni – tette hozzá. Nagy István arra is emlékeztetett, hogy a tranzitszállítmányokat hazánk eddig sem gátolta, sőt lépéseket tett az átrakodó kapacitások növelése, ezáltal a termékek továbbszállításának felgyorsítására.
Feldman Zsolt: az ukrán gabonát importáló államok az egység érdekében vegyék figyelembe a keleti tagok igényétNoha már csak alig pár nap van hátra, és lejár az ukrán terményekre vonatkozó uniós importstop határideje, az Európai Bizottság hivatalosan még nem közölt semmit. |
Kifejtette: európai szinten kell megoldásokat találni az ukrán mezőgazdasági termékek piactorzító hatásainak kivédésére. Brüsszel, bár tett lépéseket, de a probléma nem az érintett tagállamoknak adott támogatással oldható meg.
Az EU-nak olyan rendszert szükséges kialakítania, ami lehetővé teszi, hogy ezek a termények elhagyhassák a frontországokat, és eljuthassanak a hagyományos felvevőpiacokra.
A megbeszélésen szóba kerültek még a szőlő és a bor tekintetében a mezőgazdasági és élelmiszeripari földrajzi árujelzők, az agrárszakképzés terén az együttműködés erősítésének lehetősége, valamint a növényvédőszer-használat kérdése is.
Magyarország egyetért azzal, hogy uniós szinten csökkenteni kell a növényvédő szerek használatát, de a döntéshez szükséges tudni, hogy emiatt mennyivel kell majd többet fizetni az élelmiszerekért
– emelte ki a tárcavezető.
Az Európai Bizottság fűnyíróelvszerű, minden tagállamra vonatkozó csökkentési javaslata nem vette figyelembe az egyes tagállamok eltérő kiindulási pontjait és eddig elért eredményeit. Nagy István a szabadkereskedelmi megállapodások tárgyalásaival kapcsolatban elmondta, szem előtt kellene tartani, hogy az unióban csak olyan importtermékek kerülhessenek forgalomba, amelyeknek az előállítási szabályai és feltételei megegyeznek az EU-s előírásokkal és követelményekkel.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.