A fűtés és az üzemanyag-fogyasztás a világ energiafelhasználásának több mint háromnegyedét adta tavaly. Mindkettő továbbra is nagymértékben függ a fosszilis tüzelőanyagoktól. A megújuló források a fűtőanyagok 3,6 százalékát, az üzemanyagokénak pedig 9,2 százalékát adták. A globális energiaszükséglet 49 százalékát a hőellátás, 29 százalékát pedig az üzemanyagfogyasztás teszi ki – közölte a párizsi székhelyű REN21 agytröszt kedden.
Rana Adib ügyvezető igazgató szerint a megújuló energiaforrások a világ teljes energiaellátásának mindössze 12,7 százalékát adták. A megújuló energia növelésére 179 ország tűzött ki célt, a megújuló hőenergia gyarapítására azonban csak 46, míg a megújuló tüzelőanyag terén 49 állam.
A globális megújuló energiakapacitás elérte a 3 481 gigawattot tavaly. Az új kapacitások 44 százalékát Kína adta. Összegben kifejezve a világ második legnagyobb gazdasága tavaly 274,4 milliárd dollárt fektetett megújuló energiaforrásokba, ami a világszintű kiadások 55 százalékának felelt meg – közölte a REN21 kutatásából a Reuters.
Hátráltatja az éghajlati célok elérését, hogy a megújuló források terén a szél- és napenergián túl érdemben nem fejlesztenek. Nem segíti a megújuló hő- és tüzelőanyag-technológiák fejlesztésének ösztönzését, hogy alacsony a fosszilis tüzelőanyagok ára – állapította meg a REN21. Ráadásul a szénalapú tüzelőanyagok támogatása tavaly több mint ezermilliárd dollárra növekedett, de ennél is szomorúbb, hogy az olajprojektek támogatása 85 százalékkal nőtt a Nemzetközi Energiaügynökség szerint.
Az EU ismét megpróbálja tető alá hozni a megújulókról szóló egyezménytKorábban azok miatt az országok miatt nem sikerült megállapodni, ahol magas az atomenergia súlya az energiamixben. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.