A Mathias Corvinus Collegium (MCC) tehetséggondozó intézmény többnapos nemzetközi konferenciát szervez a béke témájában a héten. Az eseményen áttekintik az orosz–ukrán háború társadalmi és gazdasági hatásait, valamint a béke lehetséges forgatókönyveit. Szalai Zoltán, az MCC főigazgatója nyitóbeszédében elmondta, hogy Beregszászban saját oktatási központjuk van, így a szervezet számára kifejezetten fontos, hogy mi történik Ukrajnában. Éppen ezért a konferencián körbejárják, hogy miért érdemes békét kötni, többek között geopolitika és vallási szemszögből is.
Szijjártó Péter külügyi és külgazdasági miniszter első vendégként szólalt fel a konferencián. Beszéde elején hangsúlyozta, hogy Magyarországon szólás- és véleménynyilvánítási szabadság van, az orosz–ukrán háború pedig regionális háború globális hatásokkal. A konfliktusnak olyan súlyosak a következményei, hogy könnyen globális lehet maga a háború is, nem csak a hatásai. Az Európai Unió ilyen súlyos kihívásokkal még sosem szembesült. A miniszter aláhúzta, hogy az európai embereknek semmilyen felelőssége nincs a konfliktus kirobbanásában, ugyanakkor mindenki viseli annak a terheit, például az infláció és a megugró energiaárak tekintetében.
Tizenöt hónappal a kitörés után nagyobb az eszkaláció esélye, mint valaha és az Európai Unió versenyképessége rosszabb, mint valaha
– mondta.
Hozzátette: az Európai Unió nem tudja kezelni a gazdasági válságot és elősegíteni a békét, sőt, szankciós hisztériába lovallta magát.
A tárcavezető elmondta, hogy az európai országok versenyre akarnak kelni az Egyesült Államokkal, ami hiba. Súlyosan veszélyes spirál alakult ki abban a tekintetben, hogy az uniós államok versenyeznek az amerikai fegyverfelajánlásokkal, miközben Amerika ebben a tekintetben nagyhatalom. A fegyverszállítások pedig még több ember halálához vezetnek. Emellett az európai vállalatok versenyképessége hatalmasat csökkent. Európában a gázárak a hétszeresére nőttek, az áramárak megtriplázódtak.
„Olyan nemzetként, amelynek a tagjai meghalnak a háborúban, azonnali tűzszünet követelünk és azt, hogy kezdődjenek béketárgyalások egy fenntartható, biztonságos állapot létrehozására” – mondta.
A háború egyik súlyos következménye a világ újrablokkosodása, a másik pedig annak a kérdése, hogy hol fognak kikötni később a most Kijevnek leszállított fegyverek a konfliktus után.
A nyugat-európai politikusok szét akarják választani az európai és a kínai gazdaságot, ami megint csak hiba, véli a tárcavezető, aki szerint a politikusokkal ellentétben a gazdaság szereplői tisztában vannak azzal, hogy a sikeres működéshez kellenek a kínai vállalatok is.
A fegyverek súlyos instabilitásokhoz és katasztrófához vezethetnek. Az Ukrajnának leszállított fegyverek miatt regionális konfliktusok alakulhatnak ki, megdőlhetnek sérülékeny hatalmak. Ezekkel együtt pedig
nőhet a terrorfenyegetettség és az Európára nehezedő migrációs nyomás.
Emlékeztetett, hogy a világ nagyobb a transzatlanti térségnél, ha ebből kitekintünk, akkor láthatjuk, hogy a világ elsöprő része békét akar – tette hozzá.
Szijjártó elmondta, hogy a színfalak mögött az európai külügyminiszterek egyetértenek a magyar állásponttal, ám különböző megfontolásokból az ellenkezőjét nyilatkozzák.
Sajtóhírek szerint Magyarország blokkolja az Ukrajnának szánt újabb fegyverek finanszírozásátMagyarország blokkolja a Kijevnek szánt fegyverek finanszírozását, amely a nyolcadik 500 millió eurós utalás lenne a békekeretből. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.