Súlyos árat fizetünk a jövőben azért, hogy a koronavírus-járvány alatt bezárták az iskolákat. Az Oxford Economics öt ázsiai országot vizsgált, és arra jutott, hogy a potenciális gazdasági növekedésből akár 511 milliárd dollárt is lefaraghatott ez a döntés. (Egy dollár 340,1 forint.)
Az érintett államok – India, Indonézia, Malajzia, a Fülöp-szigetek és Thaiföld – 2021 és 2035 között évente átlagosan a potenciális GDP 0,3-0,8 százalékát veszíthetik el a gazdasági tanácsadó szerint.
Az iskolákat világszerte bezárták 2020-ban és 2021-ben, és a diákok hónapokig kényszerültek távoktatásban tanulni. A Fülöp-szigeteken tartott a távoktatás a legtovább az öt vizsgált ország közül – 18 hónapig. Manila veszítheti ezért a legtöbbet a potenciális gazdasági kiesésben is.
Ezzel szemben Thaiföldön tartották a legrövidebb ideig, mindössze tíz hónapig teljesen vagy részlegesen zárva az iskolákat, így értelemszerűen itt várhatók a legkisebb gazdasági károk is a jelentés szerint, amelyet a CNBC ismertetett. A kutatók azonban azt is kiemelték, hogy az öt vizsgált ország közül a thaiföldi GDP a legkisebb (536 milliárd dollár), és az oktatás is a legalacsonyabb szintű, így kisebb bázisról indul a kiesés.
A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) tagállamaiban, így Magyarországon is átlagosan egy teljes tanévet veszítettek el a diákok, az iskolák 13 hétig voltak teljesen és további 24 hétig részlegesen zárva 2020 márciusa és 2021 októbere között.
Az OECD-nek azonban fejlett országok a tagjai, míg a jelentésben öt fejlődő országról van szó, ahol a diákok nagy része szegény családból származik, nincs internet-hozzáférése, sőt, még megfelelő hely sem, ahol otthon tanulhatott volna, míg zárva volt az iskola.
Ők nagyobb valószínűséggel végleg kiestek az oktatásból,
ami azt jelenti, hogy hosszú távon kisebb mértékben tudnak hozzájárulni a termelékenységhez, alacsony marad a bevételük és ezzel együtt a fogyasztásuk is.
Ráadásul ördögi kör alakulhat ki ezáltal több generáció számára, mivel csökkennek a gyerekeik esélyei is a kitörésre, így az alacsonyabb jövedelem és fogyasztás becslések szerint 240 milliárd dolláros kiesést okozhat 2021 és 2035 között az öt országban.
Ehhez társul továbbá, hogy a helyi és külföldi vállalatok kevesebb pénzt fektetnek be ezekben az államokban, mert nem bíznak a tőkéjük megtérülésében. Az Oxford Economics becslése szerint a vizsgált időszakban az elmaradt befektetések értéke elérheti a 181 milliárd dollárt az öt országban. A legtöbbet – százmilliárd dollárt – India veszíti, amelyet a jelentés szerint Indonézia, a Fülöp-szigetek, Malajzia és Thaiföld követ.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.