Újabb válságtól tartanak az argentinok, a peso további leértékelődésétől tartva – öngerjesztő folyamatként – még erősebben menekülnek a dollárba. A félelmeket a közelgő választások és a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) fokozódó feszültségek generálják.
A dollarizáció mindig is jellemző volt a csődöket és válságokat futószalagon produkáló dél-amerikai államra – az utóbbi időben újra felerősödött a folyamat. A peso árfolyama a dollárral szemben rekordszintre, 527-re emelkedett a nem hivatalos kereskedelemben, míg tíz nappal ezelőtt még az 500-as szint volt a jellemző. Egy helyi brókercég elemzése szerint a jegybank egyre nagyobb összegekkel interveniál a dollárkötvények piacán, hogy tartsa a nemzeti valuta árfolyamát – hiába.
Észrevehetően növekszik az állami szektor befolyása a kötvénypiacon
– nyilatkozta a Bloombergnek Pedro Siaba Serrate, a Buenos Aires-i Portfolio Personal Inversiones közgazdásza. Becsléseik szerint a kötvénypiacot támogató állami dolláreladások, amelyek a nem hivatalos árfolyamra, így a lakossági zöldhasúvásárlásokra is hatással vannak, két hónapos csúcsra szöktek fel.
A gondok akkor kezdődtek, amikor az argentin gazdasági tárca képviselői a héten Washingtonba érkeztek, hogy megvitassák a 44 milliárd dolláros IMF-mentőcsomag ötödik felülvizsgálatát. A dél-amerikai delegáció arra számít, hogy egy hosszú hónapokig tartó tárgyalássorozat után péntekre le is zárják kérdést. A helyzetet azonban bonyolítja, hogy a gazdasági miniszter, Sergio Massa indul a közelgő elnökválasztáson, és
a kormánynak július végéig ki kellene fizetnie egy 2,6 milliárd dolláros törlesztőrészletet.
A jegybanki tartalékok viszont 2016 óta a legalacsonyabb szinten vannak, ráadásul a választások miatt idegesek a befektetők.
Az előválasztásokat augusztus 13-án tartják, a végső voksolást októberben rendezik meg. A gazdaság romokban, az infláció három számjegyű, júniusban például 115,6 százalékkal emelkedtek az árak az előző év azonos időszakához képest. A mezőgazdaságot történelmi aszály sújtja, a hagyományosan magas dollárbevételt hozó agrárexport akadozik.
A hivatalos kereskedelemben – amely erősen különbözik a feketekereskedelemben használt árfolyamtól – az idén 34 százalékkal zuhant a peso a dollárral szemben, elemzői várakozások szerint a jelenlegi 268-as szintről az év végére eléri a 400-körüli szintre esik tovább. A kötvénypiac az állami beavatkozás ellenére pánikban van,
a dollárban denominált, 2024-ben lejáró kötvények hozama mínusz 6-10 százalék körül ingadozik, holott májusban még nulla körül mozgott.
A piac arra számít, hogy a kormány és az IMF nem jut megállapodásra, így a kabinet kénytelen lesz leértékelni a hazai fizetőeszköz árfolyamát. A várakozások szerint ezt két lépcsőben hajtják végre – az egyiket az előválasztások után, a második elrendelése pedig már az új, decemberben megalakuló kabinet feladata lesz.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.