Európa nagy részén akkora forróság van, amely már az egészséges emberek szervezetét is megterheli. Nyugat-Európában sorra dőltek a melegrekordok, és számos helyen erdőtüzek tombolnak. A legelviselhetetlenebb meleg a mediterrániumban, Görögországban és Olaszországban van. Athén talajfelszínén 60 Celsius-fokot mértek. Az országban és a svájci Alpokban is tűz ütött ki.
Egy olasz meteorológiai internetes oldal nevet ad a hőhullámoknak. A lap a vasárnap Észak-Afrikából a Földközi-tenger térségébe ékezett anticiklont Kharónra keresztelte, a görög mitológiában a halottak révészét hívták így.
A hét első felében vörös riasztást adtak ki Spanyolországban, Görögországban, a Balkán egyes részein és Magyarországon is. A hőhullám nemsokára 45 Celsius-fokot visz Olaszország, Spanyolország és Görögország egyes részei fölé.
A mediterrán ország egyik médiuma a pokol hetének nevezte a napok olasz időjárását. Szicília sok épületét nem trópusi melegre építették, sokban pedig légkondicionáló sincs. Ahol pedig van klíma, azt sem tudják mindig működtetni, ugyanis a megemelkedett energiafelhasználás miatt áramkimaradások is sújtják a térséget. Nem csoda, hogy leállították az építkezéseket. Beszámolók szerint a legmelegebb órákban elnéptelenednek Olaszország fővárosának utcái. A Tevere folyó alacsony szintje a közlekedést és az ökológiai egyensúlyt is veszélyezteti.
A sürgősségi osztályokon úgynevezett hőkódot aktiváltak, ami azt jelenti, hogy külön egészségügyi személyzet foglalkozik a hőségtől rosszul lett emberekkel. Az egészségügyi minisztérium szerint az ilyen betegek száma ötödével emelkedett a korábbiakhoz képest. Többen kerültek kórházba fejfájás, szívritmuszavar, kiszáradás és zavartság miatt. A hőhullám miatt halálesetek is történtek. Volt, aki vélhetően hőguta miatt hunyt el az otthonában.
Kedden Rómában 41,8 Celsius-fokot mértek, ezzel megdőlt a 2007-es 40,5 fokos rekordot.
A környezetvédelmi miniszter szerint a legfontosabb a karbonkibocsátás csökkentése. Gilberto Pichetto Fratin a DW -nek kifejtette, hogy Olaszországot több területen is érinti a klímaváltozás. A magasabb hőmérséklet megemeli a tengerszintet és a talaj hőjét is. Az országban ez a harmadik szélsőséges időjárási esemény idén: tavasszal hónapokig szárazság, utána pedig áradások nehezítették a helyiek életét.
Akkora a hőség, hogy Toscanában a tehenek is ventilátorokat kaptakHűsítő zuhanyt is kapnak az állatok a forróság elviselésére. |
Az Egészségügyi Világszervezet vezetője, Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz figyelmeztetett, hogy a szélsőséges hőség megterhelheti a krónikus betegeket, különösképpen a szív- és érrendszeri betegségekben, a cukorbetegségben és az asztmában szenvedőket. A szakértő a The Guardiannek kiemelte, hogy a legkevésbé az idősek, a csecsemők és a gyermekek szervezete ellenálló a melegnek, valamint környezetük miatt a szegények és a hajléktalanok is veszélyeztetettek.
A hőhullámok azért is veszélyesek, mert a hosszan tartó meleg hőkimerültséget okozhat, azaz a szervezet belefárad a kánikula elleni védekezésbe. Ha valaki így érzi magát, akkor feltétlen húzódjon hűvös helyre, vessen le minden felesleges ruhát, hogy a bőr minél nagyobb részen érintkezhessen a környezettel. Érdemes ilyenkor nedves szivacsot vagy törülközőt tenni a tarkóra és a hónaljra, majd segíteni a párolgást, ami hűti a szervezetet. Ha fél óra múlva sem érzi magát jobban, érdemes felvenni a kapcsolatot egy orvossal.
A túlzott hőnek való kitettség széles körű egészségkárosító hatással van, gyakran felerősíti a már meglévő állapotokat, és idő előtti halálhoz, rokkantsághoz vezethet.
A Kharón extrém hőhullám az előrejelzések szerint július végéig tombolhat a mediterrán Európa felett – írja az Euronews. Addig azonban a hőmérséklet még a mostaninál is tovább emelkedhet. Szakértők arra számítanak, hogy megdőlhet a két éve augusztusban, Szicílián felállított 48,8 Celsius-fokos melegrekord. Az észak-afrikai Tunéziában pedig a forróság elérheti az 50 Celsius-fokot is – írja a BBC.
Ele Hands, a Met Office meteorológusa az Independentnek elmondta, hogy Görögország, Törökország, Dél-Spanyolország, valamint Olaszország és a környező szigetek számos részén akár 48 fokos hőmérsékletet is elérhetnek. Az ENSZ meteorológiai ügynöksége, a Meteorológiai Világszervezet arra figyelmeztetett, hogy a kánikula Európában augusztusban folytatódhat. Akkor az átlagosnál 8-12 fokkal lehet magasabb a hőmérséklet.
Szakértők szerint Európa gyorsabban melegszik, mint korábban a meteorológiai modellek előrevetítették.
Becslések szerint tavaly több mint 61 ezren haltak meg a hőség miatt az öreg kontinensen. Az Európai Unió Copernicus Klímaváltozási Szolgálata szerint az előző két év nyarai voltak a legmelegebbek Európában.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.