BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nehéz helyzetbe került a kínai gazdaság, vele együtt pedig a kormány is

Lassult a kínai gazdaság növekedése. A bővülést korábban az ingatlanszektor és a kereskedelem vezérelte, azonban mindkét terület válságba került. A jegybank eddigi intézkedései kevésnek bizonyultak, így további monetáris, valamint fiskális ösztönzők szükségesek ahhoz, hogy az ázsiai állam elérje a kitűzött növekedést.

Kényes helyzetbe került a kínai kormány. A koronavírus miatti többéves lezárást hat hónapja feloldották, de a várt gazdasági fellendülés már most kipukkadni látszik. A gazdaság meghatározó része az ingatlanszektor, amelyet támogatni kellene, de ha ezt az állam nagy erővel megteszi, akkor tovább súlyosbítja az amúgy is problémákkal teli ágazat helyzetét. S ha mindez nem lenne elég: Hszi Csin-ping kínai elnök és a gazdasági szereplők között erős nézetkülönbségek alakultak ki arról, hogy ki mit tekint sikernek.

China Real Estate Development Investment Fell in the First Half of 2023
HANGZHOU, CHINA - JULY 17, 2023 - Photo taken on July 17, 2023 shows newly built commercial houses in Hangzhou, East China's Zhejiang province. On July 17, 2023, according to data released on the website of the National Bureau of Statistics, in the first half of 2023, the national real estate development investment was 5,855 billion yuan, down 7.9% year-on-year. (Photo by Costfoto/NurPhoto) (Photo by CFOTO / NurPhoto / NurPhoto via AFP)
Kínában egyre több a szellemváros. A beruházóknak elfogyott a pénzük, és egész városnegyedeket hagytak félkész állapotban.
Fotó: AFP

 

Kiábrándító számok

A gazdasági növekedés lassult az év elejéhez képest. A fogyasztói kereslet jelentősen mérséklődött júniusban, ami az ingatlanpiacon is érződik.

Az adatok azt mutatják, hogy Kína koronavírus-járvány utáni fellendülése egyértelműen véget ért

– mondta Carol Kong, a Commonvealth Bank of Australia közgazdásza a Reutersnek. Vishnu Varathan, a szingapúri Mizuho Bank elemzője szerint pedig 

Kína gazdasága továbbra is nagyon gyenge lábakon áll.

Több közgazdász szerint az adatok annyira kiábrándítók,

hogy ha a kormányzat nem lép mielőbb, akkor veszélybe kerülhet a kitűzött, 5 százalékos éves GDP-növekedés.

A kínai jegybank a fellendülés érdekében júniusban csökkentette az irányadó kamatot, de hétfőn nem lazított tovább. Jól látszik azonban, hogy a piacoknak ez kevés, a gazdasági szereplők monetáris és fiskális ösztönzőkre várnak, arra, hogy az állam csökkentse a jüan és a dollár közötti kamatkülönbözetet.

A jegybank képviselője pénteken arról tájékoztatott, hogy céljuk a pénzügyi intézmények ösztönzése arra, hogy csökkentsék a már kiadott és a jövőbeli hiteleik árréseit, így azok nyeresége megcsappanhat. A piac érzékenyen reagált a kijelentésre, a kínai hitelezők részvényei zuhantak. A legnagyobb mértékben a nagy állami tulajdonú bankokat érintheti a kamatmarzs csökkenése, ugyanis ezek adják az összes jelzáloghitel 28 százalékát – közölte a Bloomberg.

Ingatlanpiaci helyzet

Az ingatlanfejlesztési beruházások 7,9 százalékkal estek vissza 2023 első hat hónapjában év per év alapon számolva. A január–májusi adat még 7,2 százalék volt, vagyis gyorsul a visszaesés üteme – derült ki a Nemzeti Statisztikai Hivatal hétfőn közzétett adataiból. Az adásvételek száma júniusban csökkent, ami négy hónapos emelkedést szakított meg, valamint idén először az ingatlanárak is bezuhantak.

Az ingatlanszektor a legnagyobb kihívás a gazdaságban. Az ágazat a kapcsolódó iparágakkal együtt Kína bruttó hazai termékének mintegy ötödét teszi ki. 

A kínálati oldalt sürgősen stabilizálni kell, mivel már így is túl sok fejlesztő került bajba

– mondta Jacqueline Rong, a BNP Paribas vezető kínai közgazdásza a Bloombergnek.

A Goldman Sachs közgazdászai szerint a kormány a következő néhány hónapban lazításokat jelenthet be az ingatlanpiacon – például az előlegek csökkentését vagy a vásárlási korlátozások lazítását.

Kétséges azonban, hogy ezek képesek lesznek-e stabilizálni a piacot. A fejlesztők nem akarnak befektetni, a fogyasztók pedig nem akarnak vásárolni. A Goldman Sachs felhívta a figyelmet arra, hogy a szakpolitika célja sokkal inkább egy többéves lassulás megfékezése, mintsem egy gyors felfutás megalapozása. 

A Financial Timesnak nyilatkozó közgazdászok szerint 

az államvezetés a pénzügyi piacok élénkítésére koncentrál, az ingatlanpiac lassulására pedig szükséges és fájdalmas kiigazításként tekint.

A szektor túlságosan is régi adósságokkal terhelt. A gazdaság szereplői bizonytalanok, a háztartások és a vállalkozások is óvatosak, és inkább megtakarítanak, valamint az adósságot törlesztenek új vásárlások és befektetések helyett.

Nyugvó pályára került kereskedelem

Kína másik kulcsfontosságú szektora, a kereskedelem is meredeken lassult; a világjárvány kezdete óta a legnagyobb éves visszaesés történt júniusban. Az export a vártnál nagyobb mértékben, 12,4 százalékkal zsugorodott. Ennek több összetevője van. Egyrészt a nyugati kamatemelések miatt csökkent a kínai export iránti kereslet, másrészt pedig geopolitikai megfontolások miatt a nyugati vállalatok ellátási láncaik egy részét más országokba helyezik át. Az ingatlanpiaci visszaesés miatt pedig a hazai kereslet is gyenge az építőanyagok és a tartós fogyasztási cikkek iránt.

China Auto Manufacturing Industry
BINZHOU, CHINA - JULY 10, 2023 - A worker produces brake discs at a workshop of an auto parts manufacturer in Binzhou, East China's Shandong Province, July 10, 2023. (Photo by Costfoto/NurPhoto) (Photo by CFOTO / NurPhoto / NurPhoto via AFP)
Nagyot zuhant a kínai export értéke júniusban az egy évvel korábbihoz képest.
Fotó: AFP

Habár a belföldi kereslet helyreállt néhány szolgáltatásban, az emberek nem költekeznek. Júniusban zuhant a termelői árindex. A vállalatok hatalmas készleteket halmoztak fel, részben a tavalyi lezárások miatt, részben készülve a várt idei fellendülésre. Mivel nagy a túlkínálat, és a kereslet is kisebb a vírus előtti évekhez képest, az árak is csökkentek.

Jövő, várakozások

Szakértők szerint az állam célja az adósság mielőbbi csökkentése, különösképpen a nagy tőkeáttételű ingatlanszektorban. A kormány ugyanakkor tartózkodik a masszív élénkítéstől, nehogy súlyosbítsa a strukturális egyensúlytalanságokat.

A kormányzó kínai kommunista párt legfelsőbb döntéshozó testülete július végén dönthet további gazdaságélénkítési eszközökről.

Várhatóan bejelentenek több ösztönzőt is, beleértve nagyobb költségvetési kiadásokat, jelentős értékű infrastrukturális projektek finanszírozását, a fogyasztók és magáncégek nagyobb támogatását, valamint bizonyos ingatlanpolitikai lazításokat.

A Goldman Sachs várakozásai szerint a jegybank a harmadik és a negyedik negyedévben is csökkentheti irányadó rátáit, hogy élénkítse a hitelezési tevékenységet. A beruházások növelését pedig várhatóan újabb államkötvények kibocsátásával ösztönözhetik már a nyár végétől.

Beijing,,China-sept.,3,,2015:,The,People's,Bank,Of,China.,The
A piac a jegybanktól és a kormánytól is ösztönzőket vár.
Fotó: Shutterstock

Elemzők szerint azonban nem valószínű a gyors fordulat.  Zhivei Zhang, a hongkongi Pinpoint vagyonkezelő közgazdásza szerint nagy a defláció kockázata. Kiemelte, hogy a második negyedévben a nominális GDP-növekedés alacsonyabb volt a reál-GDP-növekedésnél, amire 2016 óta nem volt példa – írja  Reuters.

Arthur Kroeber, a Gavekal Dragonomics kutatási vezetője szerint 

Hszi Csin-ping nem a GDP növekedésében méri a gazdasági sikert, hanem a technológiai önellátás és a biztonság szempontjaiból.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.