Továbbra sem csillapodnak a kedélyek a Wagner csoport június 23-án és 24-én megkísérelt lázadását követően. Miután Jevgenyij Prigozsin zsoldosserege előbb elfoglalta Rosztovot, majd Moszkva ellen indult, ám útközben, Lukasenka fehérorosz elnökkel való telefonos egyeztetése után visszafordult, a Wagner vezére kegyvesztetté vált. A hírek szerint Fehéroroszországba távozott, és médiaérdekeltségét is bezárta.
Bár Prigozsin ígéretet kapott arra, hogy akciójának nem lesz komolyabb következménye, a zsoldosvezér nem érezheti magát biztonságban.
Ráadásul nem ő az egyetlen, aki nehéz helyzetbe került a lázadást követő szűk két hétben, két magas rangú orosz vezető körül is kezd elfogyni a levegő.
Az Orosz Légierő parancsnoka, Szergej Szurovikin tábornok a puccskísérletet követően teljesen eltűnt a nyilvánosság szeme elől, ahogyan nem szerepelt azóta a védelmiminiszter-helyettes, Junuszbek Jevkurov vezérezredes sem, aki a tárca vezetésének július 3-i egyeztetéséről is hiányzott – írta Twitter-csatornáján hírszerzési adatokra hivatkozva a brit védelmi minisztérium.
Bár felröppentek hírek Szurovikin esetleges letartóztatásával kapcsolatban, ezt azonban egyelőre hivatalos és hírszerzési források sem erősítették meg. Az ugyanakkor szinte bizonyos, hogy az orosz hatóságok számára gyanús a tábornok és a Wagner csoport vezetésének régóta tartó jó kapcsolata, amely a 2017-es szíriai akciók óta tart.
Jevkurovot korábban lencsevégre kapták, ahogy személyesen beszélget a Wagner vezetőjével, Jevgenyij Prigozsinnal Rosztov városának a zsoldoscsoport által történt elfoglalásakor.
Szurovikin az orosz hadsereg egyik legelismertebb főtisztjének számít Oroszországban és külföldön egyaránt, így bármilyen ellene meghozott hivatalos szankció valószínűleg vitát váltana ki.
A brit védelmi tárca kitért arra is: az a tény, hogy az orosz hadsereg több magas rangú tisztjére a gyanú árnyéka vetül Prigozsin sikertelen lázadása miatt, csak tovább súlyosbította az orosz nemzetbiztonsági rendszerben meglévő megosztottságot és belső feszültségeket.
Ilyen borzalmas volna, ha atomháború törne ki – videón szemléltette a tudóscsoportMutassuk meg ezt a videót minél több embernek – kéri az Élet Jövője Intézet –, hátha ezzel nagyobb lesz az esélye, hogy akik képesek megelőzni egy amerikai–orosz atomháborút, tegyék is ezt meg. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.