Habár az ötlet első hallásra bizarrul hangozhat, egyáltalán nem tréfáról van szó. A jövő energiatermelése szempontjából kulcsfontosságúak lehetnek ezek a területek. A kihasználásuk már el is kezdődött: a trendet jól mutatja, hogy az egyik legnagyobb európai vezető „szárazföldi” napelemgyártónak, a BayWának ma már a lebegő napelemparkok kivitelezése lett a fő profilja, azaz „floatvoltatics” (szabad fordításban: úszó voltatikus) termékeket állít elő.
A vízre telepített napelemparkok növekedése tavaly 2000 százalékos (!) volt, igaz, az összes telepített napelem 1 százaléka került vízfelszínre.
Az elmúlt évtized arról szólt, hogy a háztetőkre helyezik a napelemeket. Azonban ezek száma véges, vannak ugyanis helyszínek, ahol a telepítés nem kivitelezhető. A mezőgazdasági területeken épített naperőművek pedig a gazdák elégedetlenkedését okozták. A helyi lakosság félti a környezetét, tart az „elcsúfításától” – ezek mind-mind olyan tényezők, amelyek hátráltatják az egyébként jókora területi igénnyel rendelkező megújuló erőművek elterjedését. Matthias Taft, a BayWa vezérigazgatója szerint
az elmúlt időben a napelemesek versenyt futottak a gazdákkal a szolárparkok telepítéséért.
Ez a helyzet változhat meg, ha tömegesen elterjednek az elhagyott ipari területek, sokszor bányatavak felszínére telepített napelemparkok. „A gyümölcsök ott lógnak a fán, nekünk csak le kell szakítani őket” – foglalta össze találóan a helyzetet Taft.
A BayWa eddig összesen fél gigawattnyi úszó teljesítményt telepített Európában és Ázsiában, most a dél-amerikai lehetőségeket vizsgálják. Összesen 28 gigawattnyi napelempanelt terveznek telepíteni, ami néhány atomerőmű energiatermelésével egyenértékű.
Nemcsak a vezető beruházó cég, hanem maguk a kormányok is vizsgálják a lehetőségeket, elsősorban a viszonylag állandó vízállással rendelkező mesterséges tavak, duzzasztók, állóvizek jöhetnek szóba.
Az is előny, ha az adott vízfelület viszonylag közel esik a városokhoz, és az infrastruktúra legalább egy része már megvan.
„Jelenleg a hálózati csatlakozások hiánya jelenti a fő gátat a telepítések előtt Európában” – hangsúlyozta Jenny Chase, a Bloomberg elemzője.
Azt, hogy érdemes gondolkodni ebben az irányban, a Világbank számításai is alátámasztják: szerintük ugyanis
Európa éves energiafogyasztásának 7 százalékát fedezné, ha a mesterséges tavak egytizedére telepítenének napelemeket.
Ausztria már kidolgozott egy speciális támogatási rendszert. Nyugati szomszédunkban van egyébként Közép-Európa legnagyobb úszó elektromos tömbje. Ottani tudományos vizsgálatok azt mutatják, hogy a vízi napelemparkoknak több hasznuk is van:
meggátolják a víz túlmelegedését, így csökkentik az algásodást, és a párolgást is mérséklik, ezáltal vizet takarítanak meg az aszályos időkre.
Európában egyébként a legtöbb lebegő kapacitás Hollandiában van, és érdeklődik a lehetőség iránt Olaszország, Portugália és az Egyesült Királyság, illetve Svájc is.
A Bécstől nyugatra fekvő, Grafenwoerth nevű úszó napelemparkban 45 ezer panel 20 futballpályányi területen napsütéses napokon 7500 háztartásnyi villamos energiát termel. De sok más lehetőség is van a Duna mentén, itt ugyanis a homok kitermelésével sok tó jött létre.
Az egykori németországi szénbányák is kimagasló lehetőséget rejtenek.
A Fraunhofer Institut szerint a fejlesztők ezekre is figyelnek, hiszen akár 2,7 gigawatt úszó napenergiát is befogadhatnak. Májusban a LEAG AG bejelentette, hogy egy Berlintől délkeletre fekvő mesterséges tavon úszóelektromos elemeket telepít.
Emellett elkezdődött a Cottbuser Ostsee projekt is – az egykori fontos szénkitermelő központban létesül Európa legnagyobb úszó napelemparkja, amely 29 gigawatt kapacitású lesz, és valószínűleg a jövő évben kezdi meg a termelést.
A környezetvédelmi hatástanulmányok elkészítése azonban jócskán lelassíthatja a folyamatot, ez most nagyobb akadály, mint a szárazföldi napelemparkok esetében a helyi lakosokkal való küzdelem – mondják az iparágban. 2025-ben jöhet az áttörés, addigra ugyanis a szabályozók már megismerkedhetnek a technológiával, így az egyre elfogadottabbá válik. Ha az engedélyezési folyamat felgyorsul, akkor
a kivitelezés már könnyedén halad: egy nap alatt 50 munkás 1,5 megawatt kapacitást is tud telepíteni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.