Durvul a kampány Szlovákiában, a nagy esélyesnek tartott Robert Fico korábbi kormányfő antidemokratikus beavatkozással vádolta meg a kormányzópártokat, miután péntek hajnalban a Nemzeti Bűnüldözési Ügynökség (NAKA) rendőrei őrizetbe vették Tibor Gaspar volt országos rendőrfőkapitányt, aki történetesen a Smer listáján a kilencedik helyen szerepel – írja a Bumm.sk felvidéki hírportál.
Gasparon kívül a rendőrök állítólag Roman Stahlt is elfogták, aki többek között a Novinár (újságíró) nyomozócsoport vezetője volt. Az őrizetbe vétel korrupcióval állhat összefüggésben. A gyanúsítottak között van Norbert Bödör is, akit azért nem vettek őrizetbe, mert nem találták otthon.
Robert Fico, a Smer párt elnöke a NAKA és a Speciális Ügyészi Hivatal (ÚSP) kétségbeesett lépésének és „baromságnak” nevezte Gaspar őrizetbe vételét.
Szerinte nincs más oka annak, hogy ilyen támadást intéznek a legerősebb ellenzéki politikai párt ellen, mint hogy kárt okozzanak a Smernek, és bosszút álljanak Tibor Gasparon, mert szorgalmasan dolgozott azon, hogy leleplezze a NAKA és az ÚSP piszkos ügyeit – idézte a TASR Fico Facebook-bejegyzését. Fico szerint az eset
durva és antidemokratikus beavatkozás a választások menetébe.
A pozsonyi Új Szó szerint Fico szavaira reagálva Ódor Lajos miniszterelnök leszögezte: a rendőrség függetlensége az egészségesen működő társadalom alapja. Kiemelte, hagyni kell, hogy a nyomozók szabadon végezhessék a munkájukat, ugyanakkor hozzátette, fontos lesz, hogy a hatóság a lehetőségek mérten tisztázza az ügy körülményeit. „Hazugság azt állítani, hogy a miniszterelnököt vagy a kormányt bármilyen módon tájékoztatják a zajló nyomozásokról, bármilyen formában részt vesznek bennük, vagy a nyilvánosan hozzáférhető információkon túl is értesülnek a részletekről” – fogalmazott a magyar nemzetiségű miniszterelnök.
Zuzana Caputová szintén reagált Fico kijelentéseire. Elutasította, hogy előre tudott volna bármilyen rendőrségi akcióról, a Smer elnökének szavait pedig hazugságnak nevezte. Mint mondta, megérti, hogy Fico számára elképzelhetetlen egy olyan rendőrség, amely politikai irányítás és a nyomozásokba való beavatkozás nélkül működik. Hozzátette, az ellenzéki politikusok elleni eljárások minden demokratikus országban érzékeny ügynek számítanak, ezért most különösen fontos, hogy a hatóság elmagyarázza a lépéseit a nyilvánosság előtt, már amennyire a törvény ezt lehetővé teszi.
A rendőrség és az ügyészség azonban egyelőre csak annyit árult el, hogy Gasparékat korrupcióval gyanúsítják.
Július végén mérte meg a Median SK a pártok népszerűségét, a közvélemény-kutatást akkor 21,5 százalékkal Robert Fico pártja, a Smer vezettte, utána következett a Progresszív Szlovákia (17,1 százalék), a harmadik a Hlas (12,1), negyedik pedig a Republika (9,7) volt.
Tehát biztosan koalíciós kormányzásra kényszerül a győztes, a legnagyobb valószínűsége egy Smer–Republika–SNS, Smer–Hlas–Sme rodina vagy a PS–SaS–Demokrati összetételű kabinetnek van.
A mandátumokat tekintve a 150 fős parlamentben a Smer kapna 40 helyet, a PS 32-t, a Hlas 23-at, a Republika 18-at, a Sme rodina 14-et, az SaS 12-t, a KDH pedig 11-et.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.