Németország gazdasági minisztere kedden kijelentette, hogy Berlin áttörést ért el az Európai Bizottsággal az új hidrogén- és gázerőművekről folytatott tárgyalásokon, ám arról még nem sikerült megállapodni, hogyan fogják támogatni ezeket – írta a Reuters.
Robert Habeck gazdasági miniszter Hamburgban újságíróknak elmondta, hogy a két fél sikeresen megállapodott Németország új, összesen 8,8 gigawatt teljesítményű hidrogénerőműveiről, amelyek kezdetben földgázzal működnének, majd legkésőbb 2035-ig csatlakoznának a blokk hidrogénhálózatához. A kapacitást ezen felül még 15 gigawattal bővítenék, ha sikeres a most bejelentett fejlesztés.
Németország célja, hogy hidrogén- és gázerőművekkel fedezze a szél- és napenergia-ellátás hiányosságait, ezek állami finanszírozásáról azonban még vitában áll Brüsszellel.
Berlin azt szeretné, ha a jövőbeli erőművek támogatásáról a dekarbonizációs projektekre vonatkozó iránymutatások alapján állapodnának meg, ami gyorsabb uniós jóváhagyást és több pénzt garantálna. Az Európai Bizottság azonban azt akarta, hogy ezek az iránymutatások csak a tisztán hidrogénüzemekre vonatkozzanak, a gázt pedig teljesen kizárnák a programból.
A nagy gyártók az elmúlt években erőteljesen népszerűsítették a gázt mint átmeneti üzemanyagot, mivel elégetésekor kisebb kibocsátást eredményez, mint a szén, de a környezetvédők ellenálltak ennek a törekvésnek.
A BDEW nemzeti közüzemi lobbicsoport üdvözölte az első megállapodást, de azt mondta, hogy még tisztázni kell, hogy a támogatások konkrétan hogyan épülnek fel.
A központi elemekről és iránymutatásokról szóló megállapodás még nem jelent jogilag biztos alapot ahhoz, hogy a beruházási döntéseket időben meg lehessen hozni
– mondta Kerstin Andreae, a BDEW ügyvezető igazgatója. A pályázatokat egy jövőbeli piaci kialakításhoz kell igazítani – például egy olyan kapacitáspiachoz, amely a keresleti csúcsok kielégítésére megbízható áramellátást biztosít –, a hidrogénre képes erőművek támogatásának pedig teljesítményalapúnak kell lennie – tette hozzá Andreae.
Habeck szerint a kormány már idén nyáron ki tudja állítani az erőművi stratégiáját, amelyről az EU-val és az ágazat szereplőivel is konzultálni fog, mielőtt elindítaná a pályázati eljárást.
Németország a szén 2030-ig történő fokozatos kivezetését szorgalmazza, és erről már megállapodott a nyugat-németországi RWE-vel. A kelet-németországi ellátásbiztonsággal kapcsolatos aggodalmak azonban megakasztották a hasonló megállapodás megkötéséről szóló tárgyalásokat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.