Megvonta az Egyesült Államoktól a lehetséges legjobb, AAA államadós-besorolást a Fitch Ratings, elsősorban azzal a várakozásával indokolva a döntést, hogy a következő három évben romlanak az amerikai államháztartási mutatók, és növekszik a már most is magas államadósság-teher. A nemzetközi hitelminősítő szerda hajnalban Londonban közölte, hogy
az eddigi AAA-ról egy fokozattal AA pluszra rontotta a hosszú futamidejű amerikai államadósság-kötelezettségek nem teljesítővé válásának kockázatára megállapított minősítést. A cég egyidejűleg levette az osztályzatot a negatív figyelőlistáról és stabil kilátással látta el az új besorolást.
A Fitch május 24-én, az adósságplafonról szóló megállapodás késlekedése miatt helyezte negatív figyelőlistára az amerikai államadós-osztályzatot. Az akkori lépés indoklásában szerepelt az erősödő politikai polarizáció és a pártok közötti megosztottság az államadósság-politikai kérdésekben.
A három globális hitelminősítő közül jelenleg már csak a Moody’s Investors Service tartja nyilván a lehetséges legjobb – e cég módszertanában Aaa-ként jelölt – besorolással az amerikai államadósság-kötelezettségeket.
A Standard & Poor’s – a globális piacvezető hitelminősítők közül elsőként és a Fitch Ratings szerdai hasonló lépéséig egyedüliként – már 2011-ben megvonta az Egyesült Államoktól az elit AAA államadós-osztályzatot, amelyet 1941 óta tartott érvényben.
Az S&P – amelynek minősítési részlege néhány éve az S&P Global Ratings nevet viseli – a tizenkét évvel ezelőtti leminősítés óta az AAA-nál szintén egy fokozattal alacsonyabb, AA plusz besorolással tartja nyilván a hosszú futamidejű amerikai államadósságot. Az S&P annak idején azzal a véleményével indokolta a globális piacokon komoly megrázkódtatást okozó leminősítést, hogy az akkori adósságlimit-emelési vita lezárásaként létrejött államháztartási konszolidációs terv elégtelen a középtávú amerikai államadósság-pálya stabilizálásához.
A Fitch Ratings a szerdán bejelentett leminősítés indoklásában kiemelte azt a véleményét, hogy az amerikai kormányzati tevékenység minősége – beleértve az államháztartási és az adósságügyeket – az elmúlt húsz évben folyamatosan romlik, azzal együtt is, hogy júniusban végül kétpárti megállapodás született az adósságlimit 2025 januárjáig érvényes felfüggesztéséről.
Az államadósság-plafon ügyében visszatérő módon kialakuló politikai patthelyzetek és az utolsó pillanatig halogatott megoldások kikezdték az amerikai államháztartás kezelésébe vetett bizalmat.
Az amerikai kormánynak mindemellett – a legtöbb hasonló besorolású államadóstól eltérően – nincs középtávú költségvetési keretrendszere – áll a Fitch Ratings helyzetértékelésében.
A hitelminősítő közölte: várakozása szerint a hazai össztermékhez (GDP) mért amerikai államháztartási hiány az idén 6,3 százalékra emelkedik a tavalyi 3,7 százalékról, és 2024-ben 6,6, 2025-ben 6,9 százalékra növekszik tovább, mindenekelőtt a várhatóan gyenge jövő évi GDP-növekedés, az emelkedő kamatterhek, valamint az egyes szövetségi államok és helyi önkormányzatok gazdálkodási deficitjei miatt.
Az amerikai államadósság bevételarányos kamatkötelezettség-rátája 2025-ben valószínűsíthetően eléri a 10 százalékot – áll a Fitch szerdai előrejelzésében. A cég kiemeli, hogy várakozása szerint az általa AAA kategóriásként nyilvántartott államadósok esetében e kamatkötelezettség-ráta mediánszintje ugyanabban az évben 1 százalék, az AA osztályzati sávban lévő gazdaságoké 2,8 százalék lesz.
A GDP-arányos amerikai államadósság-ráta a Fitch prognózisa szerint az idén 112,9 százalék lesz, és 2025-ig 118,4 százalékra emelkedik. A hitelminősítő kiemeli: ez több mint két és félszer magasabb az AAA kategóriás gazdaságok államadósság-rátájának mediánszintjénél, amely 39,3 százalék.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.