BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Már nyitna egymás felé Amerika és Kína

A Financial Times szerint új kommunikációs csatornákon egyeztet az Egyesült Államok és Kína: a kapcsolatok több hónap után indulhatnak a javulás felé.

Az Egyesült Államok és Kína új kommunikációs csatornákat nyitott a vitás kérdések kezelésére, ez a kapcsolatok stabilizálása felé tett előrelépés egyik első jele azóta, hogy Antony Blinken külügyminiszter júniusban Pekingbe látogatott. Három, a helyzetet jól ismerő forrás szerint Washington és Peking két munkacsoportot hoz létre, amelyek az ázsiai–csendes-óceáni regionális és a Tajvant érintő kérdésekkel foglalkoznak, és egy lehetséges harmadik csoportot, amely szélesebb gazdasági területekre összpontosít – értesült a Financial Times. 
 

Antony Blinken külügyminiszter júniusban látogatott Pekingbe. Fotó: Leah Millis / AFP

A közeledés olyan szempontból jelentős fordulat, hogy szintén a brit üzleti lap a héten arról számolt be, hogy a Fehér Ház több pénzt kérne a kongresszustól a Tajvan számára szánt fegyverek beszerzésére, ami azt jelentené, hogy az amerikai adófizetők először finanszíroznák a fegyverellátást. Joe Biden elnök szintén készen áll arra, hogy bemutasson egy végrehajtási rendeletet, amely korlátozza az amerikai befektetéseket a katonai fókuszú kínai ágazatokban.

Az amerikai és a kínai illetékesek várhatóan az elkövetkező hónapokban dolgozzák ki a részleteket.

Ez lenne az első kézzelfogható előrelépés afelé, amelyben Joe Biden amerikai és Hszi Csin-ping kínai elnök novemberben Balin megállapodott, hogy mindenképp meg kell akadályozni a konfliktusba torkolló versengést. Állítólag Kína és az USA egy sor találkozó tető alá hozását fontolgatja, de a korábbi amerikai kormányok alatt rendszeresített, „hivatalos párbeszédek” forma nélkül. 

Néhány év óta ez lenne az első valódi előrelépés a szisztematikus – és nem az ad hoc – kommunikáció újjáteremtésében az alapvető kérdésekről

– mondta Kurt Tong, a The Asia Group tanácsadó cég ügyvezető partnere. A munkacsoportok létrehozására irányuló lépés azt követően történt, hogy az Egyesült Államok vezető tisztségviselői Kínában tettek látogatásokat, hónapokkal azután, hogy a kapcsolatok helyreállítására irányuló korábbi erőfeszítések a feltételezett kínai kémballon miatt meghiúsultak. A közeledés jeleként értelmezhető viszont, hogy Janet Yellen pénzügyminiszter nemrégiben Kínában járt, Gina Raimondo kereskedelmi miniszter pedig hamarosan követi őt.
 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.