Sokkal nagyobb reményekkel, mintsem konkrétumokkal készülnek a BRICS-nemzetek, másképpen Brazília, a Dél-afrikai Köztársaság, India, Kína és Oroszország a szövetség 15. csúcstalálkozójára, amelyet augusztus 22-től 24-ig tartanak meg, és amelyre természetesen hivatalos lenne Vlagyimir Putyin orosz elnök is, ha nem kellene attól tartania, hogy az ellene érvényben lévő nemzetközi elfogatóparancs miatt letartóztatják, amint a házigazda Dél-Afrika földjére lép.
A Nemzetközi Büntetőbíróság március 17-én adta ki a parancsát – húszéves működése során először egy európai vezetővel szemben –, márpedig a testület határozatait Dél-Afrika elismeri, ekként pedig köteles volna Putyin letartóztatására, amint az országba érkezik.
Persze az ország korábban hagyott már figyelmen kívül ilyen utasítást: a Szudánban három évtizeden át hatalmon lévő Omar el-Basír 2017-ben látogatott Dél-Afrikába, ahol a vendéglátói mit sem tettek vele vagy ellene, méghozzá arra hivatkozva, hogy a saját jogrendszerükben élő államfői immunitás üti a nemzetközi elfogatóparancsot.
Putyin azonban óvatosabban áll a kérdéshez, és inkább nem utazik el az afrikai találkozóra, amelyre a következő állami vezetők hivatalosak:
A csúcstalálkozónak két fő témája lesz, amelyek persze egybefonódnak:
miként tudnák a csoportot olyan globálisan fajsúlyos politikai szereplővé tenni, hogy az Egyesült Államok, valamint a nyugat-európaiak (kicsit nagyobb perspektívával az Európai Unió) szintjére emelkedjenek,
ehhez a szándékhoz pedig hogyan tudnának minél több nemzetet megnyerni, azaz növelni a tagságot.
Nyilván jó alap, hogy az Amerikával már ki-ki meccsre is kiálló Kína a csapat tagja, továbbá, hogy a világgazdaság negyedét így kiadja a tömörülés, csakhogy Oroszország jelenlegi nemzetközi elszigeteltsége nem segít.
Mondjuk, nem is feltétlenül árt, mert a BRICS tagjai szerint Amerika és általánosságban a nyugati világ ráerőlteti nézeteit és akaratát a többiekre, amivel szemben ők szíves-örömes kínálnának alternatívát.
Becslések szerint úgy negyven ország érdeklődik is a tagfelvétel iránt, névleg Argentína, Egyiptom és Szaúd-Arábia is több afrikai nemzet társaságában. A bökkenő, hogy amíg a világhatalom felé masírozó Kína a lehető leggyorsabban és legnagyobb mértékben gyűjtene maga köré szövetségeseket, továbbá Oroszország is a létszámemelés mellett van, hogy az Ukrajna elleni háborúja okozta elszigeteltséget tompítsa,
Brazília inkább a csoporton belüli státuszát félti, és nem lelkesedik a bővítésért. India az értékelések szerint várja, merre dől el a kérdés.
Mindenesetre a házigazda Dél-Afrika külügyminisztere, Naledi Pandor úgy nyilatkozott az eseményt megelőzően, hogy a csoportosulás szeretne a világ egyik vezető hatalmi erejeként fellépni, és a déli féltekét is bevonni a fejlődésbe.
Ennek érdekében igyekeznének a dollár világuralkodó szerepét is megbillenteni. Csakhogy ehhez gazdasági erő szükségeltetne, ami igencsak kétséges, hiszen a csoport NDB (New Development Bank) nevű bankja 33 milliárd dollárnyi (11,6 ezermilliárd forintnyi) hitelt nyújtott az elmúlt évtizedben – amennyit a Világbank tavaly négy hónap alatt folyósított. Minderre a brazil tagság bedobta a saját valuta ötletét, de ez nem szökkent szárba, és ugyanígy nem jutott semmire a csoport a környezetvédelmi célokkal sem.
Habár a Föld nyolcmilliárdos lakosságának több mint 40 százalékát kiadja a tagság, azon a véleményen vannak, hogy a „világ gazdag országai” a fő szennyezők és a klímaváltozás fő okozói, úgyhogy az ellenintézkedéseket is nekik kellene finanszírozniuk. Következésképp az előzetes vélemények alapján „a klímaváltozás előkerülhet témaként, de nem prioritás”.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.