A kínai feldolgozóipari beszerzésimenedzser-index a júliusi 49,3 pontról 49,7-re emelkedett augusztusban, ami felülmúlta az elemzők 49,4-es várokozását, azonban még mindig a zsugorodást a bővüléstől elválasztó 50 pontos szint alatt maradt. A szolgáltatóipari BMI augusztusban a várt 51,1 pont helyett 51-re csökkent az előző havi 51,5-ös értékről – derül ki a kínai statisztikai hivatal (NBS) adataiból.
A szolgáltatóipari és feldolgozóipari adatok összesítésével kalkulált kompozit BMI 51,3 pontra erősödött a júliusi 51,1 pontról. Bizakodásra adhat okot, hogy a gyárak vezetői jelezték, hét hónap óta először javultak a termelői árak. A kibocsátás öt hónapja a legnagyobb mértékben nőtt (51,9 szemben a júliusi 50,2 értékkel), az új megrendelések pedig öt hónap óta először bővültek. Március óta először javult a vásárlási aktivitás (50,5 szemben a júliusi 49,5 ponttal), míg a szállítási idő fél éve a legnagyobb mértékben rövidült.
Eközben az exportértékesítés három hónapja a leggyengébb ütemben csökkent (46,7 pont), a foglalkoztatás pedig már a hatodik egymást követő hónapban zsugorodott. A politikai döntéshozók továbbra is nyomás alatt állnak a belföldi kereslet fellendítése érdekében, mivel a világgazdaság továbbra is lassul. A gyenge globális kereslet miatt az új exportmegrendelések visszaestek, így a gyártóknak a hazai keresletre kell támaszkodniuk a hiány pótlására.
Peking több intézkedéssel igyekszik felpörgetni a gazdaságot, például hétfőtől a felére csökkentették a tőzsdei kereskedésre kivetett illetéket, miután a kínai blue chip részvényindex, a CSI 300 kilenchavi mélypontra zuhant. Egyes kínai állami tulajdonú bankok pedig a meglévő jelzáloghitelek kamatát is mérsékelni fogják, bár az elemzők arra számítanak, hogy a lakásárak idén nem fognak növekedést mutatni. Ugyan a szakértők szerint az intézkedéseket pozitívan értékelik,
az ingatlanszektor továbbra is bajban van.
Kína legnagyobb magánkézben lévő ingatlanfejlesztő társasága, a Country Garden a január és június közötti időszakban 48,9 milliárd jüan nettó veszteséget könyvelt el, szemben a 2022 második félévi 6,7 milliárd jüan veszteséggel és a 2022 első félévi 612 millió jüan nettó nyereséggel. Az eredményeket akkor tették közé, amikor a kínai hatóságok lépéseket tesznek a bajba jutott ingatlanpiac felélesztésére, amely a gazdaság nagyjából negyedét teszi ki.
Az ágazat gondjai aggodalmakat keltettek, hogy destabilizálhatják a világ második legnagyobb gazdaságát, amely a növekvő munkanélküliséggel is szembenéz. Az ingatlanszektorban 2021 vége óta számos vállalat fizetésképtelenné vált, ami befejezetlen lakásokhoz, kifizetetlen beszállítókhoz és bedőlt hitelezőkhöz vezetett. A Country Garden likviditási problémái ebben a hónapban váltak nyilvánossá. A cég közölte: ma a csoport pénzügyi teljesítménye a jövőben tovább romlik,
előfordulhat, hogy a csoport nem lesz képes teljesíteni a hitelfelvételek pénzügyi feltételeinek teljesítését.
Hozzátették, hogy adósságkezelési intézkedéseket fognak fontolóra venni a fennmaradó, jövő év június végéig esedékes külföldi adósságok kezelésére, beleértve a bankokkal a meglévő hitelek megújításáról és meghosszabbításáról folytatott tárgyalásokat. A piac sem reagált túl jól, öt hónapja a legnagyobb mértékben nőttek az ázsiai hitelfelárak a kínai félelmek miatt, valamint a Goldman Sachs és a Nomura is visszavágta a kínai gazdaság növekedési kilátásait.
Fejvesztve menekítik Kínából a pénzüket a befektetők – Megrohanták a külföldi alapokatMindössze pár órás ralit váltott ki a kontinentális kínai tőkepiacokon a pekingi szabályozók hétvégi befektetésélénkítő adócsökkentése. Bár a lendület a hongkongi papírokat is feldobta, hétfő estére elillant a lelkesedés, kifulladt az emelkedés. Ennél több kell, hogy oldódjon a befektetői aggodalom. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.