A világkereskedelem volumene három éve nem látott mértékben csökkent júliusban éves szinten a holland Gazdaságpolitikai Elemző Iroda (CPB) hétfőn közzétett World Trade Monitor jelentése szerint.
A visszaesés mértéke 3,2 százalékot tett ki júliusban, a júniusi 2,4 százalékot jelző zsugorodás után. A legnagyobb termékexportőr Kína esetében 1,5 százalékos, az eurózóna esetében 2,5 százalékos, az Egyesült Államok esetében pedig 0,6 százalékos volt a visszaesés mértéke.
Mindez jelzi, hogy a járvány alatt megugró termékek iránti kereslet egyre inkább visszaesik a magas infláció és a kezelése érdekében bevezetett magasabb kamatszintek, valamint a fogyasztás szolgáltatások felé tolódása miatt.
Ugyancsak erre utalnak az S&P Global által készített beszerzésimenedzser-indexek exportrendelésekről szóló adatai augusztusból és szeptemberből, az Egyesült Államokban, az eurózónában és Nagy-Britanniában egyaránt, ahogy a Drewry konténerszállítások költségét mutató indexe is.
Noha a fejlett gazdaságokban már nem igazán számítanak az elemzők további kamatemelésekre, a jegybankok jelezték, hogy a magas kamatszint tartós lehet, ami
főként az olyan termékek importját vetheti vissza, melyeket gyakran hitelből vásárolnak, mint például az autókét
– mondta a Financial Timesnak Ariane Curtis, a Capital Economics közgazdásza.
Legutóbbi gazdasági előrejelzésében az OECD kiemelte a kereskedelmi korlátozások szaporodását is 2018 óta. A termékek keresletének visszaesésével párhuzamosan azok gyártása is csökkent a CPB szerint, a holland intézet szerint a globális ipari termelés terén 0,1 százalék volt a zsugorodás, havi alapon. Különösen a Japán, az európai és a brit kibocsátás mérséklődött, miközben az amerikai 0,7 százalékkal bővült.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.