Kevés jel mutat rá, hogy az amerikai törvényhozásnak sikerül elfogadnia időben a költségvetést, október 1-jén így leáll a kormányzat. A képviselőházban a republikánus többség képtelen egyezségre jutni, a fő problémát Kevin McCarthy házelnök számára a párt egy maroknyi keményvonalasa jelenti, akik a kiadások további lefaragása nélkül nem hajlandók megszavazni még egy ideiglenes költségvetést sem.
A költségvetés körüli viták miatt többször leállt már az amerikai kormányzat működése, legutóbb rekordot jelentő 35 napra 2018–2019-ben. A leállás jelentős hatással van mindenkinek az életére, elsősorban a majdnem négymillió szövetségi alkalmazottra, akiket a létfontosságú munkakörökben dolgozókon kívül fizetés nélküli kényszerszabadságra küldenek. Mivel a közalkalmazottak átlagosan évi 55–65 ezer dollár keresnek, az elmúlt évek magas inflációja után nincsenek tartalékaik, amellyel kihúznák a nehéz időket.
Jelentős fennakadások lehetnek a légi közlekedésben, ahol a légi irányítóknak és a repülőterek biztonsági személyzetének fizetés nélkül kellene dolgoznia – vagy nem felvenni a munkát, ahogy a legutóbb tették, mert máshol kellett megpróbálniuk pénzt keresni.
A többi szövetségi hivatallal együtt leáll majd az Egyesült Államok Munkaügyi Statisztikai Hivatala, amely így nem közli a kulcsfontosságú gazdasági adatokat, többek között az inflációról és a munkanélküli segély iránti kérelmekről, ami megnehezíti a befektetők és a jegybank szerepét betöltő Federal Reserve dolgát, hogy felmérjék a világ legnagyobb gazdaságának állapotát.
A kisvállalkozások működését segítő Small Business Administration nem nyújt hiteleket, az árutőzsdei határidős ügyletek kereskedelmével foglalkozó bizottság pedig a 2021. évi iránymutatása szerint leállítja működésének nagy részét, beleértve a piacfelügyeletet. A Goldman Sahs becslése szerint a legutolsó leállás minden hete 0,2 százalékot faragott le az amerikai gazdaság növekedéséből, igaz, a nyitás után gyors volt a visszapattanás.
A CNN összeállítása szerint hatással lesz a közegészségügyre és a közbiztonságra is, késlelteti az élelmiszer- és munkahely-biztonsági ellenőrzéseket, veszélyezteti az ivóvízellátást, mivel az illetékes környezetvédelmi ügynökség nem lesz képes vizsgálni a veszélyes hulladéklerakókat, valamint az ivóvíz- és vegyi létesítményeket.
Bezárnak az állami kezelésben lévő múzeumok és állatkertek, a nemzeti parkokból nem viszik el a szemetet, és nem takarítják a mosdókat. Az utazási szektor napi 140 millió dollárt veszíthet a leállás alatt. Fennakadások lehetnek az ösztöndíjak kifizetésénél, az iskolák nem kapják meg a szövetségi támogatást, az élelmiszerbankok nem adhatnak le új megrendeléseket.
Az amerikai elnök és a kongresszus tagjai a leállás alatt is kapják majd a fizetésüket,
a munkatársaik jelentős részét azonban szintén kényszerszabadságra küldik. Folytathatják viszont a munkát a Merrick Garland igazságügy-miniszter által kijelölt különleges ügyészek, akiket egy elkülönített, állandó forrásból fizetnek, így a kormányzati leállás miatt nem lesz fennakadás a Donald Trump volt elnök és Hunter Biden elleni vizsgálatban.
Trump ellen eddig 91 pontban emeltek vádat, ami az NBC legfrissebb, szeptember közepén készült felmérésének eredménye szerint komolyan vagy mérsékelten aggasztja a megkérdezettek 62, illetve tíz százalékát. Ennél rosszabbul áll azonban Joe Biden, a regisztrált választók 74 százaléka ugyanis nincs meggyőződve arról, hogy a hivatalban lévő elnök mentálisan és fizikailag alkalmas-e egy második terminusra.
Egy másik, az ABC News és a Washington Post számára készített, szintén friss közvélemény-kutatás szerint csak 37 százalék elégedett Biden teljesítményével,
44 százalék úgy érzi, romlott a pénzügyi helyzete az elnöksége alatt.
Csak harminc százalék helyesli az elnök gazdaságpolitikáját, még ennél is kevesebben, 23 százalék azt, ahogyan a migrációs helyzetet kezeli a déli határon.
Olyan rossz az elnök megítélése, hogy a megkérdezettek negyven százaléka elsősorban őt és a demokrata pártot hibáztatja majd a leállásért, csak 33 százalék a republikánusokat – annak ellenére hogy utóbbiak belső harca miatt nem sikerül várhatóan elfogadni a költségvetést.
A felmérés szerint jelenleg Trump nyerne, ha kettejük közül kellene választani: a volt elnök támogatottsága 51, a jelenlegié 42 százalékos.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.