A fogyasztói árak az elmúlt hónapok leggyorsabb ütemében és a vártnak megfelelően 0,6 százalékkal emelkedtek augusztusban havi bázison a júliusi 0,2 százalékos növekedés után a munkaügyi minisztérium szerdán nyilvánosságra hozott adatai szerint. Éves bázison 3,7 százalékos az emelkedés az előző havi 3,2 százalék és a 27 havi mélypontot jelentő júniusi 3 százalék után; ez valamivel meghaladja a 3,6 százalékos piaci előrejelzéseket.
Elemzők számítottak a romlásra, ennek egyszerű oka van: az olaj és ennek következtében a benzinárak jelentős emelkedése. Az olajárak majdnem 25 százalékkal emelkedtek július vége óta, az Egyesült Államok egyes részein egy gallon benzin ára augusztusban megközelítette a négy dollárt – emlékeztetett a Market Watch.
A gazdaság legnagyobb részében azonban lassul az áremelkedések üteme, ezért is kap nagyobb hangsúlyt a maginfláció, amely havi bázison a várt 0,2 stagnálással ellentétben 0,3 százalékkal emelkedett csak, éves bázison pedig a jelzett, 22 havi mélypontot jelentő 4,3 százalékkal a júliusi 4,7 százalék után.
Bár ez még mindig igen messze van a Federal Reserve 2 százalékos céljától, a maginfláció folyamatosan csökken a negyvenéves csúcsot jelentő, egy évvel ezelőtti 6,6 százalékról. A mérsékelt emelkedés várhatóan arra bírja majd Fedet, hogy jövő heti ülésén változatlanul hagyja az irányadó kamatot, annál is inkább, mert a legfrissebb statisztikák azt mutatják, hogy augusztusban a vártnál jóval kevesebbel nőtt a foglalkoztatottak száma, vagyis kezd hűlni végre az amerikai munkaerőpiac, ami fontos szempont a döntésnél.
Vegyes a kép, a Fedet ugyan bátorítani fogja a maginfláció mérséklődésének trendje, de annak a szintje még mindig túl magas
– hangsúlyozta a Reutersnek Sam Bullard, a Wells Fargo vezető közgazdásza. A Nomura elemzői is fenntartják a véleményüket, hogy a Fed egészen az év végéig tartja majd a jelenlegi 5,25–5,5 százalékos irányadó kamatot, amely a legmagasabb 22 éve.
A CNBC jelentése szerint nagyjából a Wall Street is a kamatelemelés szüneteltetését árazta be,
93 százalékos valószínűséget adnak annak, hogy a Fed a jövő héten a tartás mellett szavaz.
A piac lényegében azt árazza, hogy mostantól vége a kamatemeléseknek. Ha a vártnál magasabb számot kapunk, az megerősíti azt a narratívát, hogy a bérinfláció hajtja a gazdaság egészének strukturális inflációját
– hangsúlyozta Matt Stucky, a Northwestern Mutual Wealth Management Company vezető portfóliómenedzsere.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.