Korábban Lengyelország Ukrajna egyik leglelkesebb támogatója volt: pénzügyi és katonai segéllyel is támogatta az orosz invázió ellen küzdő országot. Az októberi lengyel választások közeledtével azonban alábbhagyott a lelkesedés.
Egyrészt a lengyelek – a magyarokkal és a szlovákokkal együtt – egyoldalúan meghosszabbították az Európai Unió importtilalmát az ukrán gabonatermékek egy részére, hogy védjék a saját piacukat. Másrészt a kormány belengette, hogy jövőre valószínűleg csökkenti az országba menekült egymillió ukrán támogatását.
Változtatnak a munkavállalási engedélyek kiadásán, az oktatáshoz való ingyenes hozzáférésen, az egészségügyi és családi ellátások feltételei is szigorodnak, és a keretet is várhatóan megkurtítják.
Piotr Muller kormányszóvivő a Polsat televíziónak elmondta, hogy a Jog és Igazságosság pártja a fenti rendelkezéseket nem hosszabbítaná meg jövőre – vette észre a Bloomberg. Mivel egymillió emberről, zömében a kisgyermekes családokról van szó, aligha elképzelhető, hogy ilyen súlyos lépést valóban meghoznának.
Muller az Independentnek már „csak” a segélyek csökkentéséről beszélt – ha megnyerik a választásokat. Azt viszont jó néven vennék, ha az ukrán menekültek egy része a szigorítások miatt továbbállna, és a bőségesebb támogatást nyújtó nyugat-, illetve észak-európai országba települnének át.
Anna Schmidt család- és szociálpolitikai miniszterhelyettes összesítése szerint májusig 2,4 milliárd zlotyt (200 milliárd forint) gyermektámogatást nyújtottak a háború elől oda menekült ukrán családoknak.
A támogatások lehetséges csökkentése egybevág a lengyel nép akaratával.
Egyrészt nacionalisták tüntettek a menekült ukránok bőséges támogatása ellen, másrészt az októberi választáson újrázni akaró kormánynál az is megnyomhatta a vészcsengőt, hogy egy nyári kutatás szerint fogy a lengyelek jóindulata az ott tartózkodó menekültekkel szemben. Szeptember elejétől például kiadják Ukrajnának az ott bujkáló hadköteles férfiakat.
Ukrajna a gabonakorlátozások miatt beperel három országot – köztük Magyarországot isMagyarország, Lengyelország és Szlovákia az EU-s döntés ellenére is korlátozza az ukrán gabona behozatalát. Ukrajna jogi útra tereli a vitát. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.