A legfejlettebb ipari országok (G7) „a napokban” betilthatja az orosz gyémántimportot, árulta el pénteken egy uniós diplomata újságíróknak. „A rendszer pár hete már kész, és most arra várunk, hogy a G7-ek végső formába öntsék a nyilatkozatot” – idézte a név nélkül nyilatkozó illetékes az EU Observer.
A gyémánttilalmat és az import követésének protokollját az Európai Bizottsággal és a világ legnagyobb gyémántkereskedelmi központjának otthont adó Belgiummal együtt dolgozták ki.
A G7 csoport tagjai – Kanada, Franciaország, Németország, Olaszország, Japán, az Egyesült Királyság és az Egyesült Államok – adja a világ gyémántfelhasználásának 70 százalékát, és az idézett uniós diplomata szerint Belgium teljes mértékben egyetért azzal, hogy a G7 tilalmát a 27-ek is belevegyék az Oroszország ellen készülő 12. szankciócsomagba
A portál szerint ezzel elárult a legfőbb akadály a lépés meghozatala előtt, amelyet más tagállamok és Ukrajna már egy éve szeretett volna.
A bizottság az új csomagról még a hét végén vagy a jövő hét elején megkezdi zárt ajtók mögött az egyeztetést a tagállamokkal. A gyémántexport évi négymilliárd eurót hoz a Kreml konyhájára.
Litvánia és Lengyelország részletes javaslatot állított össze, Észtországnak szintén vannak ötletei, de még hetekbe telhet, mire a folyamat végére érnek. A litvánok azt is el akarják érni, hogy az EU tiltson be minden új szerződéskötést a Roszatommal, állítsa le az orosz urán, cseppfolyósított gáz és acél vásárlását, tiltsa meg az IT-cégeknek, hogy orosz vállalatoknak szolgáltatást nyújtsanak, és állítsa le a lézertechnológia exportját.
A Roszatom, az IT-szolgáltatás és a lézer előkelő helyen szerepel a lengyel javaslatok között is, Észtország pedig teljes kereskedelmi embargót követel Oroszországgal szemben, hogy elkerüljék a szankciók kijátszását. Tallinn azzal érvel, hogy az Oroszországgal határos uniós „tranzitországok” vámtisztviselői egyszerűen nem győzik a terheket, amelyeket az ellenőrzés rájuk ró.
Az uniós külügyminiszterek hétfőn üléseznek Luxemburgban, ahol a 12. csomag mellett tárgyalnak a gázai háborúról, az Ukrajnának nyújtott uniós alapokról és arról, hogy a háborús károk helyreállítására használják fel a befagyasztott orosz vagyont. Utóbbi ügyében az Európai Tanács munkacsoportjai felgyorsították az egyeztetést.
Belgium e téren szintén kulcsszerepet játszik, miután befagyasztotta a brüsszeli székhelyű Euroclear által kezelt 125 milliárd eurónyi orosz vagyont. Az ország a belga jogon alapuló uniós megközelítést javasolt, amely lehetővé teszi, hogy
a befagyasztott orosz pénzek kamataiból származó belga adóbevételeket Kijevnek fizessék ki
– ez csak Belgiumban 2023-ban és 2024-ben több mint 2,3 milliárd eurót jelent.
A portál szerint kérdés, mit tesz majd Orbán Viktor, aki „szégyenbe hozta az EU-t azzal, hogy kedden Kínában kezet fogott Vlagyimir Putyin orosz elnökkel”, és a múltban már megvétózott orosz nukleáris és energetikai szankciókat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.