BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kimutatták: a zenehallgatás szinkronba hozza a szívverésünket

Az emberi test zenére adott fizikai reakciói befolyásolják az elménket, a zene a legszélsőségesebb érzéseket is kiválthatja bennünk, emellett szórakoztat, elgondolkodtat, inspirál. Zenével olyan dolgokat is kifejezhetünk, amit szóval nem.

A zenehallgatásnak az emberi agyra, lélekre gyakorolt hatásáról szóló tanulmányok, tudományos cikkek, mindig szolgálnak érdekességgel. Az agy és a zene külön-külön is bőven szolgál kutatásra érdemes témával a tudósok számára. Az emberi test zenére adott fizikai reakciói befolyásolják az elménket, a zene a legszélsőségesebb érzéseket is kiválthatja bennünk, emellett szórakoztat, elgondolkodtat, inspirál. Zenével olyan dolgokat is kifejezhetünk, amit szóval nem. 

Piano,And,Flute,With,Golden,Shine,And,Sheet,Music.,Horizontal

Több mint 4 milliárd forintot zsebelhettek be csak a jogdíjakból a hazai zenészek, Artisjus
Fotó: Shutterstock

A zenei ingerekhez – különösen a közös zenehallgatáshoz – kapcsolódó vizsgálatok, összetettebb eredményeket is mutatnak. Azok az emberek, akik együtt hallgatnak zenét, gyakran arról számolnak be, hogy kollektív tapasztalataik eredményeként erős kapcsolatot éreznek egymással. 

A Scientific Reports tudományos folyóiratban közelmúltban megjelent tanulmány szerint az emberi test zenére adott fizikai válaszai, mint a pulzusszám, a légzés, a bőr elektromos vezetőképességének megváltozása, mind mérhető testi reakciók, amelyek összehangolódnak a közönség tagjai között.

Általában az absztrakt dolgok, mint az ízlés és a vélemény vagy az érzések mérése nem egyszerű vállalkozás. A Berni Egyetem pszichológusai által vezetett kísérleti koncertkutatási projekt érdekes eredménye, hogy különbség mérhető például különböző személyiségű emberek zenére adott fiziológiai reakciói között. A személyiségi jegyekre vonatkozó különbözőség megoszlását, a vizsgálatot megelőzően a közönség soraiban kiosztott kérdőívvel mérték fel. A kutatás eszközeként használt klasszikus zenei koncert során például kiderült, hogy 

a nyitottabb személyiségű emberek között erősebb volt az összhang, mint az introvertált típusú társaik között.

Ennek valószínűleg az is oka lehet, hogy a nyitottabb típusú emberek könnyebben kapcsolódnak másokhoz, ezért ők könnyebben is hangolódnak egymásra, mint a zárkózottabbak.

zenei fesztivál
Fotó: Shutterstock

Azt is megfigyelték, hogy ugyanazon zenei részek alatt a közönség szívverése is egy idő után szinkronba került, csakúgy, mint a légzésük és a pulzusszámuk, ami hasonló értéket mutatott, függetlenül a személyiségjegyektől. A libabőr is egy jellegzetes testi reakció, amelyet bizonyos érzelmi hatásokra tapasztalunk, amit a zenehallgatás szintén kiválthat, akár Beethovent hallgatunk vagy Freddie Mercuryt. Ezek a kutatások az ember testi reakcióinak felmérésén túl megerősítik a mondást, hogy a zene összeköt. 

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.