BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Bloomberg: Izrael háborúja recesszióba sodorhatja a világgazdaságot

A Bloomberg szerint, Izrael és a Hamász egyre terjedő konfliktusa recesszióba vezetheti a világot.

A Hamász terrortámadása és Izrael durva válaszlépései súlyos emberi áldozatokat követelnek. A Bloomberg szerint a konfluktus kiterjedése további országokra, az olajárak növekedés miatt, jelentősen visszavetheti a villággazdaságot. Vagyis a palesztin-izraeli konfliktus alááshatja a világgazdaságot, és recesszióba is sodorhatja azt, amennyiben több állam keveredik bele a háborúba.

Fotó: AFP

A lap szerint, ez a kockázat valós, mivel Izrael hadserege Gáza megszállására készül, válaszul a militáns csoport támadásaira. A Hamasz merénylete és a Gáza elleni folyamatos izraeli légicsapások áldozatainak száma már több ezerre rúg. Aggodalomra ad okot, hogy Libanonban és Szíriában a Hamászt támogató milíciák csatlakoznak a harcokhoz.

Egy élesebb eszkaláció Izrael közvetlen konfliktusba kerülhet Iránnal , a Hamász fegyver- és pénzszállítójával, amelyet az Egyesült Államok és az Európai Unió terrorista csoportnak minősített. Ebben a forgatókönyvben a Bloomberg Economics becslése szerint az olajárak hordónként 150 dollárra emelkedhetnek, a globális növekedés pedig 1,7 százalékra csökkenhet, ez nagyjából egymilliárd dollárt vonna le a világ kibocsátásából.

A lap emlékeztetett arra, hogy a közel-keleti konfliktusok korábban is megrengették a világot, mivel a régió kulcsfontosságú energiaszolgáltató és kulcsfontosságú hajózási útvonal. Az 1973-as arab-izraeli háború, amely olajembargóhoz és az ipari gazdaságok éveken át tartó stagflációjához vezetett, erre a legvilágosabb példa. Más konfliktusok hatása korlátozottabb volt, még akkor is, ha az emberi áldozatok száma magas volt.

A Bloomberg Economics három forgatókönyv alapján vizsgálta a mostani háború globális növekedésre és az inflációra gyakorolt ​​valószínű hatását. Az elsőben az ellenségeskedés nagyrészt Gázára és Izraelre korlátozódik. A másodikban a konfliktus átterjed a szomszédos országokra, például Libanonra és Szíriára, amelyek Teherán által támogatott milíciáknak adnak otthont – lényegében Izrael és Irán közötti proxiháborúvá változtatva az eseményeket. A harmadik eset a két regionális ellenség közötti közvetlen katonai konfliktust jelenti.

Mindhárom esetekben az irány ugyanaz – drágább olaj, magasabb infláció és lassabb növekedés –, de a nagyságrend más. Minél szélesebbre terjed a konfliktus, annál inkább globálissá válik a hatása. Amennyiben a legrosszabb változat következik be és Irán közvetlen kofliktust vállal Izraellel, úgy a lap szakértői szerint, kezdetét veszi egy nagyszabású recesszió ls az infláció 6,7-ra ugorhat az USA-ban. 

Szaúd-Arábia jegeli a tárgyalásait Izraellel

Mohammed bin Szalmán szaúdi koronaherceg – történelmi precedenst teremtve – még Ebrahim Raiszí iráni elnököt is felhívta.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.