A fellendülés jeleit mutatja a kínai ipar, a cégek szeptemberben a második egymást követő hónapban termeltek profitot. A kínai iparcégek nyeresége 11,9 százalékkal magasabb volt szeptemberben az egy évvel korábbihoz képest a nemzeti statisztikai hivatal pénteki közlése szerint. Ez a növekedés az augusztusi 17,2 százalékos emelkedést követte, erre bő egy évet kellett várni.
A vállalatok első kilenc hónapos átlagos profitja azonban még így is 9 százalék elmaradásban van a tavalyi év azonos időszakáéhoz képest.
A fellendülés hátterében az áll, hogy az emberek újra kinyitották a pénztárcájukat, és fogyasztani kezdtek, és a vállalatok árat emeltek. A növekedésben jókora szerepe volt a kormány ezt segítő intézkedéseinek, valamint annak, hogy a vállalatok a készletcsökkentési ciklusuk végéhez közelednek.
A termelői- és a beszerzésimenedzser-indexek azt mutatják, hogy a gazdaság elérte a mélypontját. A profitnövekedés is ezt támasztja alá
– Zhaopeng Xing, az Australia & New Zealand Banking Group vezető stratégája szerint.
Szeptemberben az ipari termelés 4,5 százalékkal növekedett, meghaladva a várakozásokat. A becsléseknél jobb harmadik negyedéves gazdasági adatok arra engednek következtetni, hogy Kína idén eléri a kormány célkitűzését, az 5 százalékos bruttó hazai termékbővülést.
Az ipari nyereségek kéthavi emelkedése azonban nem ellensúlyozza a korábbi veszteségeket. Az ipari profitok összességében csökkentek az első kilenc hónapban, ami azt jelzi, hogy ezek a cégek alig részesültek az első három negyedévben elért 5,2 százalékos gazdasági növekedésből.
A fellendülés az iparági szegmensek között is egyenlőtlen volt. Az első kilenc hónapban a vegyiparban, az üzemanyag-feldolgozásban, a szénbányászatban és az elektronikai iparban is legalább 10 százalékkal esett a nyereség a korábbi évhez képest. A villamosenergia-termelő és a berendezésgyártó ágazatok viszont nyereségesek voltak.
Az ipari cégek profitját illetően továbbra is bizonytalan a jövő
az ingatlanpiac gyengélkedése, a lakásárak és az ingatlanberuházások csökkenése miatt. Az ipari termelés további fellendülését pedig az esetleges téli zavarok és a külső kereslet alakulása is hátráltathatják – világított rá a Bloomberg.
A Világbank visszavágta Kelet-Ázsia, benne Kína növekedési kilátásaitKína esetében a belső és a külső kereslet lanyhasága járul hozzá az ütem mérséklődéséhez, a régóta betegeskedő ingatlanszektor és a geopolitikai feszültségek is rontják a teljesítményt. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.