A múlt hónapban 2,52 millió turista látogatott Japánba, ami meghaladja a járvány előtti szintet, ugyanis 2019 októberében 2,5 millió külföldi látogató érkezett a szigerországba a japán nemzeti turisztikai szervezet szerint. A Dél-Koreából érkező utazók száma októberben 631 100 volt, ami több mint háromszorosa a pandémia előtti számnak.
A kínai turisták alkották a világjárvány előtt a legnagyobb csoportot: az előző hónapban mintegy 256 300-an utaztak a felkelő nap országába, ami 2019 októberhez képest kétharmados csökkenésnek számít, míg az előző hónaphoz viszonyítva 21 százalékos a zsugorodás. A Tajvanról, Szingapúrból és az Egyesült Államokból érkező utazók viszont felülmúlták pandémia előtti szintet – írja a Bloomberg.
A kínaiak visszatérése annak ellenére lelassult, hogy augusztusban megszűnt a Japánba irányuló kínai utazási csoportokra vonatkozó tilalom. A Tokió és Peking közötti feszültség viszont továbbra is megmaradt: Ázsia két legnagyobb gazdasága több kérdésben (Szenkaku-szigetek, csip) is vitában áll, azonban a fukusimai atomerőmű megtisztított, de még mindig enyhén radioaktív hűtővizének tengerbe eresztése kiélezte a konfliktust a felek között.
A kínai utazási irodák augusztusban arról számoltak be, hogy egyre több kínai mondja le az október eleji hétnapos nemzeti ünnep alkalmából a Japánba tervezett utazást. Szakértők szerint nagyon hosszú ideig tarthat, amíg visszatérnek a szigetországba, de egyelőre a koreai és a nyugati csoportok pörgetik a japán turizmust.
A külföldi látogatók Japánba irányuló költései már a szeptemberig tartó negyedévben meghaladták a járvány előtti szintet, mivel a jen idei árfolyamcsökkenése növelte vásárlóerejüket. Idén eddig a jen a dollárral szemben mintegy 13 százalékkal, az euróval szemben pedig mintegy 14 százalékkal gyengült, de a dél-koreai vonnal szemben is veszített pár százalékot.
A turisztikai szektor jó példa arra, hogy a gyenge jen milyen előnyökkel járhat a gazdaságnak. A másik oldalon viszont a fizetőeszköz gyengélkedése növelte a hazai vásárlók és vállalatok importköltségeit, ami az inflációt táplálta. Japán gazdasága a harmadik negyedévben a vártnál nagyobb mértékben, éves szinten 2,1 százalékkal zsugorodott. A turizmus fellendülése ebben a negyedévben segíthet az országnak,
hogy elkerülje a technikai recessziót.
Mivel a belföldi kereslet továbbra is visszafogott, a problémák kezelésére Kisida Fumio miniszterelnök egy nagyszabású, adócsökkentéseket és támogatásokat tartalmazó programot jelentett be, amellyel megpróbálják tompítani az emelkedő megélhetési költségek nyomását. Az elemzők azonban kételkednek abban, hogy az intézkedéseknek nagy hatása lesz a gazdaság élénkítésére.
A csomag keretében ideiglenesen csökkentenék a jövedelem- és a lakásadót, ösztönözték a vállalati béremeléseket. A szigetország pénzügyminisztere közölte, hogy a kormány célja a gyenge jen pozitív hatásainak maximalizálása és a negatív hatások enyhítése a legújabb gazdaságélénkítő intézkedésekkel.
Az izraeli háború az egész térségtől elriasztja a turistákatSúlyos csapást jelent a közel-keleti országok turizmusára az Izrael és a Hamász közötti háború: sorra mondják le vagy halasztják el a tervezett utazásokat, a turisztikai cégek módosítják a túraprogramokat, a nagy légitársaságok pedig az év végéig nem üzemeltetnek járatokat Izraelbe. Még ománi utakat is lemondanak, pedig az ország messze van a konfliktustól. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.