BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Schengeni övezet: az unió ismét fityiszt mutatott Romániának

Úgy tűnik, hiába minden próbálkozás, továbbra sem kap bebocsátást keleti szomszédunk a schengeni övezetbe.

Egybehangzó sajtóértesülések szerint az Európai Unió Bel- és Igazságügyi Bizottságának december 5-ére tervezett ülésének napirendjén szerepel ugyan a román és a bolgár schengeni csatlakozás ügye, szavazni azonban nem fognak róla, írja a Krónika Online. A lap kormányzati forrásokra hivatkozva azt közli, valószínűleg szerint azért, mert Hollandia – ahol éppen most zajlottak választások, amelyeken a Geert Wilders vezette jobboldali Szabadságpárt végzett az első helyen – továbbra is ellenzi Bulgária csatlakozását. 

CM20231006_Nyírábrány határátkelőhely_HAON (2)20231006 Nyírábrány-Érmihályfalva

A szükséges feltételek meglétével október 1-től a 3,5 tonna össztömeghatárig megnyílt a Nyírábrány–Érmihályfalva határátkelő. A magyar–román határ forgalmáról, tapasztalatairól a Hajdú-Bihar Vármegyei Rendőr-főkapitányságot kérdeztük.

Fotó: Czinege Melinda CZM
Hajdú-Bihari Napló20231006 Nyírábrány-ÉrmihályfalvaA szükséges feltételek meglétével október 1-től a 3,5 tonna össztömeghatárig megnyílt a Nyírábrány–Érmihályfalva határátkelő. A magyar–román határ forgalmáról, tapasztalatairól a Hajdú-Bihar Vármegyei Rendőr-főkapitányságot kérdeztük.Fotó: Czinege Melinda CZMHajdú-Bihari Napló
Fotó: Czinege Melinda

Mivel pedig a két ország felvételét „csomagban” kezelik, inkább elhalasztják a szavazást.

A lap emlékeztet arra, hogy a Bel- és Igazságügyi Bizottság tavaly decemberi ülésén Ausztria is vétózott, és Alexander Schallenberg osztrák külügyminiszter épp a múlt héten erősítette meg, hogy a bécsi kormány álláspontja változatlan: amíg a külső határok ellenőrzését nem erősítik meg, és nem szorítják vissza az illegális migrációt, nem időszerű a schengeni övezet bővítése, mivel a schengeni rendszer nem működik. 

Ahhoz, hogy egy országot felvegyenek a belső határellenőrzés nélküli uniós övezetbe, az összes tagállam jóváhagyása szükséges.

Mint ismert, Romániának és Bulgáriának eredetileg 2011-ben kellett volna a schengeni térséghez csatlakoznia, azonban azóta több nyugat-európai tagállam sorozatosan kifogásokat emelt a felvételük ellen, kezdetben a korrupció és az igazságszolgáltatás reformjának elmaradása miatt.

Miután tavaly decemberre úgy tűnt, hogy ezeket az aggodalmakat sikerült eloszlatni, és minden tagállam elismerte, hogy a két ország teljes mértékben teljesíti a schengeni csatlakozás technikai feltételeit, az EU Bel- és Igazságügyi Tanácsának december 8-i ülése előtt Hollandia és Ausztria is kifogásokat emelt. 

Hollandiának Bulgáriával van problémája: a holland kormány szerint a balkáni országban problémák vannak a jogállamisággal, ezért azok megoldásáig nem támogatja a schengeni csatlakozását. 

fogalmaz a lap, hozzátéve, hogy Romániával nincsenek problémái, de mivel a két ország csatlakozásáról csomagban szavaztak, a Bulgáriával szembeni vétó Romániát is érintette.

Ausztria jelezte: mivel nem tartja kielégítőnek az uniós külső határok védelmét, mert egy év alatt több mint százezer migráns érkezett EU-tagállamokon keresztül az országba, nem támogatja a schengeni övezet bővítését. A vétóról való lemondás fejében Bécs a határőrizet szigorítását és a kitoloncolást lehetővé tevő uniós jogszabályokat követel.

Románia és más európai országok lobbija ellenére Karl Nehammer osztrák kancellár továbbra sem hajlandó módosítani álláspontját.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.