Ausztria minden erőfeszítése ellenére csak igen vontatottan halad a gázellátás diverzifikálása, időnként még a kitűzött célokat sem sikerül elérniük. Ez volt a helyzet például októberben, amikor az E-Control osztrák energetikai szabályozó hatóság adatai szerint az orosz vezetékes gáz aránya Ausztria teljes gázimportjában 90 százalékra nőtt, ami minden eddigi csúcsot megdöntött – írja a Der Standard.
Faramuci módon ennek részint a viszonylag enyhe őszi időjárás, illetve az emiatt is visszaeső fogyasztás volt az oka, ám közrejátszott benne az is, hogy az oroszok ebben az idényben szerződésszerűen szállítottak, illetve hogy a német szomszéd új illetéket vetett ki a tárolóiból származó gázra.
Az ukrajnai háború kitörését követő hónapokkal ellentétben ugyanis idén Oroszország – az OMV és a Gazprom között létrejött, 2040-ig szóló hosszú távú szerződés alapján– folyamatosan nagy mennyiségben szállította a földgázt Ausztriába.
A tárolók ennélfogva korán megteltek, ráadásul a háztartások és az ipari cégek a melegebb ősz és a magas árak miatt mintegy 15 százalékkal csökkentették a gázfogyasztást, így nem volt szükség további, más forrásból származó gázra.
Nem szabad azonban elfelejtkezni a német gáztárolási illetékről sem, amelyet Berlin tavaly október óta vet ki a tárolóiból származó gázra. Ez jócskán megdrágította a német gázt, többek között az osztrák fogyasztók számára is.
A Németországból származó gázimport 80 százalékkal csökkent 2022-höz képest
– mondta a Der Standardnak Bernhard Painz, az osztrák gázpiaci adatokat kezelő Austrian Gas Grid Management AG (AGGM) vezérigazgatója.
Emellett az illetéket folyamatosan emeli Berlin, júliusban például megawattóránként 59 centről 1,45 euróra. Január 1-jétől pedig már 1,58 eurót kell fizetni. Painz szerint
a német illeték totálisan ellentétes az uniós joggal.
Egyetlen tagállam sem vet ki hasonló költségeket a szomszédaira – mutatott rá. A német illeték miatt az osztrák gázimportőrök és fogyasztók többletköltsége most már évente bő százmillió euróra rúg.
Az extra költség alól csak akkor mentesülhetnek a sógorok a Nyugatról érkező földgáz esetén, ha az OMV vagy más vállalatok által például Norvégiából vett energiahordozót Németországon keresztül – ám ottani tárolás nélkül – szállítják Ausztriába. Ha azonban Kijev bejelentésének megfelelően 2025-től valóban nem érkezik több orosz gáz Ukrajnán keresztül Ausztriába, és a szlovák–magyar–osztrák határon lévő Baumgarten áteresztőpont kiesik a rendszerből, az osztrák szállítási kapacitások nem lesznek elegendők az ellátáshoz – emelte ki Painz.
Ezért a megoldás a nyugat-ausztriai gázvezeték (WAG) gyors bővítése lenne Németország felé, azonban ez a projekt várhatóan három-három és fél évet vehet igénybe, miközben a finanszírozása még mindig tisztázatlan.
Ugyanazt mondják az osztrákok, mint Orbán – csak az a különbség, hogy ezért nem démonizálják őketKarl Nehammer osztrák szövetségi kancellár kategorikusan szólalt fel Ukrajna és Moldova európai uniós csatlakozásának gyorsított eljárása ellen. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.