Bár az EU jóváhagyta a csatlakozási tárgyalások megkezdését Ukrajnával és Moldovával, azonban a két ország tényleges uniós tagsága még messze lehet – erre hívta fel a figyelmet Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány.
Ahogy arról a Világgazdaság is beszámolt, az uniós miniszterelnökök és államfők többségének döntése értelmében Ukrajna és Moldova megkezdheti a csatlakozáshoz szükséges tárgyalásokat. Ez azonban távolról sem jelenti, hogy ezek az államok uniós tagországnak mondhatnák magukat, sőt. Figyelembe véve a jelenlegi tagországok csatlakozási statisztikáit, a jóváhagyás hosszú időt vehet igénybe,
akár a következő évtizedig is elhúzódhat.
Erre már csak azért is van esély, mert a csatlakozási procedúra bonyolult és aprólékos. Az EU-hoz való csatlakozás, más néven a csatlakozás folyamata három fő lépésből áll: a jelölés, a csatlakozási tárgyalások és a szerződés ratifikálása. A gyakorlatban tehát a pozitív értékelést követően
A fenti ábra azt összesíti, hogy az egyes országok esetében, hány év tel el az Európai Unióhoz való csatlakozási kérelem beadása és ratifikálása között. Ebből az derült ki, hogy átlagosan 8,5 év szükséges a folyamathoz. Ukrajna a háború kirobbanását követően nyújtotta be jelentkezését, míg Moldova tavaly márciusban.
Vagyis az eddigi tapasztalatok alapján csodaszámba menne, ha Ukrajna 2030 előtt teljes jogú tagjává válna az Európai Uniónak. Ugyanakkor könnyen lehet, hogy ahogy eddig is, Ukrajna kivitelezett eljárásban részesül és jóval hamarabb végbe mehet a procedúra.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.