Az Egyesült Királyságban 2026-tól nem lehet többé a háztartási szeméttel együtt kidobni a kisebb elektromos háztartási gépeket, például a kenyérpirítókat és a hajszárítókat, a kormány ugyanis javítani akarja a hulladékfelhasználást. A kabinet emellett azt is fontolgatja, hogy létrehoz olyan gyűjtőpontokat az üzletekben, ahonnan az emberek ingyen elvihetik a mások által otthagyott holmikat.
A BBC által ismertetett javaslat része az is, hogy kötelezővé teszik a kiskereskedők számára, hogy új darab vásárlása esetén térítésmentesen elszállítsák a régi, nagyobb elektromos gépeket. Ezt több kiskereskedelmi lánc most is megteszi, de a szolgáltatás térítésköteles.
Az országban éves szinten 155 ezer tonna kisebb háztartási elektronikai terméket – kábeleket, kenyérpirítókat, teáskannát és kéziszerszámot – dobnak ki nem megfelelő helyre.
Csak karácsony után mintegy 500 tonna égőt hajítanak a szemétbe kormányzati becslés szerint.
A reform lényege az újrahasznosítás elősegítése, és erről csütörtöktől kezdődően tízhetes konzultációsorozatot kezd a kormányzat a gyártókkal, a kiskereskedőkkel és a kisvállalkozókkal.
Az újrahasznosításért felelős Robbie Moore államtitkár szerint a terv megvalósításával elkerülhető, hogy az emberek feleslegesen dobjanak ki dolgokat. Minden évben több millió elektronikai eszköz végzi a kukában az Egyesült Királyságban, ahelyett, hogy megfelelően újrahasznosítanák. Ez a természeti erőforrások nyilvánvaló pazarlása, amit be kell fejezni
– jelentette ki. A karácsonyi időszakban keletkező háztartási hulladék mennyisége rávilágított a változás szükségességére – tette hozzá.
A kormány a vaporizátorokat forgalmazókkal is konzultálni fog az egyszer használatos termékek begyűjtéséről, hogy azok ne kerüljenek a hulladéklerakókba, bár ez nem jelenti majd okvetlenül a teljes újrahasznosítást. Jelenleg hetente közel ötmillió töltetet dobnak ki, ami majdnem négyszerese a tavalyinak.
Egy nemrégiben készült, a lakosság hozzáállásáról szóló tanulmány szerint a háztartások több mint 77 százaléka környezeti szempontból felelősségteljesebbnek tartana egy kiskereskedőt, ha tudná, hogy az segíti az elektromos eszközök újrahasznosítását – emlékeztetett a hírrel kapcsolatban a BBC.
Jacob Hayler, a Környezetvédelmi Szolgáltatók Szövetségének ügyvezető igazgatója üdvözölte a terveket, mondván, hogy a háztartások számára „egyszerűbbé és kényelmesebbé” válhat az elektromos cikkek otthoni újrahasznosítása, „eléri a kívánt eredményeket, és működik, nemcsak a háztartások, hanem a kötelezett gyártók és kiskereskedők számára is”.
A helyzet hasonlóan szomorú Európa más részén is, 35 millió tonnányi olyan elektronikai hulladék keletkezik éves átlagban, amelyet meg lehetett volna menteni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.