A világ számára egyre inkább a szén-dioxid-kibocsátás csökkentése és a villamosítás növelése a cél. Ezzel párhuzamosan a gyorsan terjedő mesterséges intelligencia a jövőben egyre több áramot igényel majd. Többet, mint az összes elektromos jármű együttvéve, hiszen villamos energia nélkül sem az internet, és semmilyen digitális szolgáltatás nem működik. Egyes szakértők szerint a globális mesterségesintelligencia-rendszerek, és ezzel együtt a világ adatközpontjainak energiafelhasználása 50 százalékkal is megugorhat pár éven belül.
A nagyvállalatok szerint a jövőben az AI hatalmas villamosenergia-szükséglete többszöröse is lehet az elektromos járművek feltöltéséhez szükség energiának, amelynek az energiaszolgáltatók örülnek a legjobban.
A megoldás, a szén-dioxid-mentes atomenergia
Az olyan nagyvállalatoknak, mint a Microsoft, a Google, vagy az OpenAI, a közöttük fennálló technológiai verseny mellett a jövő kihívásaival is szeme kell nézniük. Ráadásul számos vállalat, például a Microsoft azon dolgozik, hogy a jövőben felgyorsítja az új atomerőművek engedélyeztetési eljárását, és az ezzel kapcsolatos szabályozási folyamatot. Ezért a Microsoft nemrég szerződést kötött a Constellation Energy fúziós atomerőmű startup céggel, amelytől néhány éven belül, nukleáris energiát fog vásárolni – számolt be korábban a Wall Street Journal.
Habár hosszú távon a hatékonyabb, kisebb és kevésbé energiaigényes AI-modellek előállítása lenne célszerű, tehát például nem a teljes internetre épülő, hanem bizonyos kereteken belül képzett nyelvi modellek gyártása, azonban jelenleg az iparág számára az egyre nagyobb teljesítményű AI-modellek létrehozása a cél, amelyhez sokkal több energia is kell. A kérdés azonban az, hogy így milyen ütemben és meddig fog nőni az energiafogyasztás.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.