A török parlamentet ösztönözné Svédország NATO-tagsági kérelmének ratifikálására, ha az Egyesült Államok F-16-os vadászépeket adna Törökországnak, Kanada pedig feloldaná a fegyverembargót a muszlim állammal szemben – derült ki Recep Tayyip Erdogan török elnök beszédéből.
Törökország 2021 októberében jelezte, hogy negyven F-16-os vadászgépet és 79 modernizációs készletet vásárolna meglévő harci repülőgépeihez. Az amerikai kormány támogatja a 20 milliárd dolláros üzletet, de a törvényhozásban kifogásolják Törökország magatartását az emberi jogok terén, és azt, hogy akadályozza Svédország NATO-ba való belépését.
Kanada beleegyezett abba, hogy újrakezdje a tárgyalásokat Törökországgal a drónalkatrészekre, köztük optikai berendezésekre vonatkozó exporttilalom feloldásáról, miután Erdogan júliusban jelezte, hogy ez esetben Svédország NATO-csatlakozása zöld utat kapna Ankarától.
Kedden a török elnök a magyarországi látogatásáról hazatérőben a repülőgépen kijelentette, hogy
Pozitív fejleményeket várunk az F-16-osokkal és Kanada ígéretével kapcsolatban, ami segítheti a parlamentünk pozitív hozzáállását Svédország ügyéhez. Ezek mind összefüggenek.
Erdogan azt is elmondta, hogy a múlt héten Joe Biden amerikai elnökkel folytatott telefonbeszélgetése során megvitatták Svédország NATO-csatlakozásának kérdését is. „A telefonbeszélgetés során Biden úr azt mondta: Ha Svédország NATO csatlakozási kérelmét elfogadják a török a parlamentben, akkor én is elfogadtatom az F-16 vadászgépek eladását a Kongresszusban” – idézte a török elnököt az MTI.
Erdogan szerint a két kérdés egyidejű megoldásának lehetőségét Hakan Fidan török külügyminiszter is felvetette Antony Blinken amerikai külügyminiszterrel folytatott minapi megbeszélésein. „Ha szimultán cselekszünk, sokkal könnyebben keresztülvihetjük (a svéd csatlakozás ügyét) a parlamentben” – idézte saját külügyminiszterének Blinkenhez intézett szavait az államelnök.
A török elnök korábban más feltételt is támasztott Svédország NATO-csatlakozásának megszavazásához. Erdogan nyáron közölte, hogy országa akkor hagyja jóvá Svédország NATO-csatlakozását, ha az Európai Unió újrakezdi Törökországgal a csatlakozási tárgyalásokat.
Erdogan elámul: nem akármilyen ajándékkal lepte meg Orbán Viktor a török államfőtA török elnök sok mindent látott már, de ami Magyarországon várt rá, az ritkaságszámba megy. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.