Hordónként 1 dollárral csökkent az olaj jegyzése szerdán, részben visszaadva a keddi áremelkedést, mivel a tankerek kezdenek visszatérni a jól bevált vörös-tengeri útvonalra.
A Brent nyersolaj irányadó határidős kurzusa 94 centtel, azaz 1,16 százalékkal, hordónként 80,13 dollárra, míg az amerikai West Texas Intermediate-é (WTI) 1,05 dollárral, (1,39 százalékkal), 74,52 dollárra esett.
A dán Maersk tengeri fuvarozó óriás több tucat teherszállítója tér vissza a következő hetekben a Szuezi-csatornára és a Vörös-tengerre, miután nemrégiben ideiglenesen elterelte innen a forgalmat az Irán által támogatott jemeni huti milícia rakétatámadásaira tekintettel – derült ki a cég szerdán publikált közleményéből.
A francia CMA CGM szintén újraindítja a vörös-tengeri szállításokat – közölte a vállalat azt követően, hogy egy nemzetközi munkacsoporttal megvizsgáltatta a helyzetet a térségben.
Mind a Brent, mind a WTI több mint 2 százalékos emelkedéssel zárta az előző kereskedési napot, mivel a Vörös-tengeren közlekedő hajók elleni támadások átléptek egy kritikus szintet, és már az áthajózás leállásától lehetett tartani.
A Hamász ellen indított izraeli hadjárat elhúzódása szintén fokozza az idegességet az olajpiacon. Herzi Halevi izraeli vezérkari főnök kedden újságíróknak fejtette ki, hogy a gázai háború „még sok hónapig” tarthat.
Az árak keddi megugrása után a befektetők profitrealizálása is magyarázza a lefordulást – mondta Giovanni Staunovo, a UBS olajpiaci elemzője.
Eközben vihar miatt kellett felfüggeszteni az olajrakományok rakodását Oroszországban, a fekete-tengeri Novorosszijszk kikötőjében.
Az amerikai nyersolajkészletek a múlt héten valószínűleg 2,6 millió hordóval csökkentek, míg az üzemanyag-készletek emelkedhettek – derült ki a Reuters keddi előzetes felméréséből.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.