Az autószállító hajók hiánya nyújthat védelmet Európának a kínai elektromos autók dömpingjével szemben, miután 2020-ban, a koronavírus-járvány idején a hajótársaságok az öregebb óceánjárókat ócskavasnak adták el. A pótlásukra készülő hajók pedig csak három év múlva szállnak vízre.
Az autók iránti kereslet vártnál gyorsabb visszapattanása és a kínai export felfutása ugyanis hiányt okozott a tengerjárókból, ami a szállítási díjak emelkedésével párosul. Egy autóterjesztő cég vezetője arról számolt be, hogy minden helyért meg kell küzdeni az óceánjárókon, mivel
az autószállító hajók száma még mindig 10 százalékkal elmarad a járvány előtti időszak adataitól.
Ennek ellenére az óceánokat keresztülszelő kocsik száma a várakozások szerint 17 százalékot nőhetett tavaly, a 23,4 milliós volumen ráadásul rekord, megdöntve a 2018-as korábbi csúcsot a Clarksons nevű hajózási cég ügynöke szerint.
Tavaly az európai import ugrott meg a legnagyobb mértékben, 40 százalékkal – írja a Financial Times, hozzátéve, hogy a legnagyobb szállító Kína lehetett 4,3 millió járművel, noha 2020-ban még kevesebb mint egymilliót küldött ide. A kínaiakon kívül Japán és Dél-Korea volt még kiemelkedő exportőr.
A hajózási költségek is nagyot nőttek:
az óceánjárók bérlése napi 115 ezer dollárba került tavaly, ami 10 százalékkal magasabb a 2022-es értéknél és hétszerese a 2019-es eredménynek.
Tehát, amíg tavaly a konténeres áruszállítás költsége visszatért a megszokott szintre, vagy akár az alá is, addig az autók szállítása tovább drágult.
Stephen Gordon, a Clarksons kutatási igazgatója szerint:
Az iparág próbálja utolérni a keresletet, és tavaly nyolcvan új hajóra adott le rendelést, ám ezek csak mintegy három év múlva lehetnek készen.
A Braemar hajóközvetítő cég adatai szerint 2016 óta 2020-ban vonták ki a legtöbb autószállító hajót a forgalomból. Az óceánjárók hiánya pedig leginkább az Európába exportáló, kínai elektromos autókat gyártó vállalatokat érinti érzékenyen elemzők szerint. Az ázsiai ország termelőkapacitásai meghaladják a belföldi keresletet, miközben a tengeri szállításnak nincs alternatívája.
Az európai piacon egyre nagyobb részesedést szerző kínai márkák szeptemberről októberre főként a hajózási gondok miatt nem tudták eladásaikat tovább növelni, nem meglepő tehát, hogy egyre több gyártó – köztük a legnagyobb a BYD, amely Magyarországon tervez gyárat – gondolkodik európai üzemek felhúzásán.
A kontinensen gazdát találó elektromos járművek nagyjából negyedét gyárthatják a kínaiaknál, miután a helyi márkák mellett
Az elektromos autók terén lemaradó európai cégek védelme érdekében az Európai Unió büntetővámok kivetését is fontolgatta korábban a kínai importtal szemben. Ám úgy tűnik, hogy az ellátási láncok problémái Brüsszel és az európai autóipar segítségére sietnek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.