Januárban tovább enyhült az üzleti tevékenység visszaesése az eurózónában, ám a feldolgozóipar javuló teljesítményét a szolgáltatói szektor továbbra is visszafogja – derült ki az S&P Global szerdai előzetes jelentéséből.
Az S&P Global összetett beszerzésimenedzser-indexe (BMI) az eurózónában 47,9 pontra emelkedett januárban az előző havi 47,6-ról. Ez elmaradt az elemzők által várt 48 ponttól, és a BMI már a nyolcadik hónapja nem tudja átlépni a növekedést a zsugorodástól elválasztó 50-es szintet.
Az év kezdte pozitív híreket hoz az euróövezet számára, mivel a feldolgozóiparban a tavaly tapasztalt csökkenő tendencia enyhülése tapasztalható. Ezt azonban a szolgáltatások zsugorodása ellensúlyozta
– írta Cyrus de la Rubia, a Hamburg Commercial Bank vezető közgazdásza.
A szolgáltatási BMI háromhavi mélypontra, 48,4-re esett a decemberi 48,8-ról, megcáfolva a 49 pontos előrejelzéseket. A 2024-gyel kapcsolatos optimizmust azonban ez sem törte le, az elemzők év végére 59,8 pontra számítanak.
A feldolgozóipari tevékenység, amely az S&P Global szerint 2022 júliusa óta zsugorodik, ebben a hónapban tovább csökkent, bár egyre kisebb ütemben: a BMI a decemberi 44,4-ről 46,6 pontra ugrott, ami jóval meghaladta a 44,8-as becslést.
A nagy uniós gazdaságok közül azonban a német és a francia üzleti lendület is visszaesett, követve az előző havi tendenciákat.
Németországban az összetett BMI 47,1-re csökkent a decemberi 47,4-es értékről, ami a hetedik egymást követő havi visszaesést jelenti – ez messze elmaradt a közgazdászok által prognosztizált 47,8 ponttól. Ezzel párhuzamosan a francai üzleti tevékenység nyolcadik hónapja zsugorodott, és a beszerzésimenedzser-index 44,2 pontra csökkent.
Az S&P Global felmérésének eredménye valószínűleg csalódást fog okozni az Európai Központi Bank (EKB) döntéshozóinak, akik kétségbeesetten próbálják elérni a 2 százalékos inflációs célkitűzésüket.
Az EKB kamatcsökkentésében a BMI-mutatók kulcsfontosságúak, a januári számok pedig azt mutatják, hogy a még nem érhet véget a jegybanki szigor az unióban
– tette hozzá de la Rubia.
Meglepetésre ismét beköszönt az infláció réme az eurózónábanA legnagyobb inflációt Csehországban mérték, 7,6 százalékot. A közép-európai országok listáján Románia és Szlovákia követi. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.