Nehezebbé válik Emmanuel Macron elnök számára megvalósítani a terveit, javítani Franciaország hosszú távú gazdasági kilátásait, és helyreállítani a deficites államháztartást, miután a kormány csökkentette a növekedési kilátásokat.
Bruno Le Maire francia pénzügyminiszter egy hétvégi interjúban jelentette be , hogy 2024-ben a GDP a korábban várt 1,4 százalék helyett csak 1 százalékkal bővül majd a kormány friss prognózisa szerint. A gyengébb növekedés miatt a kabinet kénytelen tízmilliárd euróval visszavágni a kiadásokat, hogy az ígéretének megfelelően csökkentse a költségvetési hiányt. (Egy euró 389,1 forint.)
„A felelősség elve azt jelenti, hogy a megfelelő pillanatban kell cselekedni, szigorúan, de brutalitás nélkül, hogy kézben tartsuk az államháztartást, a hiányt és az adósságot” – fogalmazott Le Maire. Thomas Cazenave költségvetési miniszter azonban hétfőn azt mondta, hogy
a kormánynak jövőre „nagy valószínűséggel” még az ideinél is többet, legalább 12 milliárd eurót kell megtakarítania.
A francia növekedési kilátások romlása nagy csapás Macron számára. Az államfő eddig kitartott amellett, hogy a költségvetést megszorítások és adóemelések nélkül, az erősebb gazdasági növekedésre támaszkodva hozzák helyre az üzletbarát és munkaerőpiaci reformok révén – emlékeztetett a Bloomberg.
Elkötelezett vagyok amellett, hogy nem emelem az adókat
– hangsúlyozta most is Le Maire, aki Macron megválasztása, 2017 óta tölti be a gazdasági miniszteri posztot. „Csökkentettük az adókat, és nem fogunk eltérni ettől az irányvonaltól. A franciák nem bírnak elviselni több adót” – tette hozzá.
Ez a hozzáállás azonban egyre tarthatatlanabbnak tűnik, miután a kiadások megugrottak a koronavírus-járvány, majd az ukrajnai háború miatt kialakult energiaválság miatt. Az S&P Global Ratings decemberben negatívon hagyta Franciaország hitelminősítési kilátásait, és figyelmeztetett, hogy rontani is fogja valamikor az idén a kormányzati kiadásoktól és a gazdaság teljesítményétől függően.
Tovább rontja Macron gazdasági stratégiájának esélyeit az is, hogy tavaly nőtt a munkanélküliség, és a pénzügytől az építőiparig egy sor szektor tervez további elbocsátásokat.
Franciaország szeptemberben jelentette be a magas adósság kezelésének első lépését 16 milliárd eurónyi megtakarítással, hogy a tavalyi 4,9 százalékról 2024-re a GDP 4,4 százalékára csökkentse a hiányt. Ennek a nagy része a háztartásoknak és a cégeknek az energiaválság alatt nyújtott tetemes támogatások visszavonásából származik majd, és a terv az erősebb gazdasági növekedésre támaszkodik.
Le Maire emlékeztetett, hogy a visszavágott növekedés figyelembe veszi az új geopolitikai kontextust. Az utóbbira példaként említette az ukrajnai és közel-keleti háborút, a kínai lassulást és a németországi recessziót. Ezek mind negatív hatással vannak a francia gazdaságra, amely 2023 utolsó negyedévében stagnált.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.