A horvát alkotmánybíróság kedden elutasította azokat az indítványokat, amelyek szerint a boltok részleges vasárnapi zárva tartásáról szóló törvény alkotmányellenes lenne – közölte a testület.
Az alkotmányjogi panaszokat a Horvát Munkaadók Szövetsége, a Fokus párt, valamint a kiskereskedők és iparosok nyújtották be.
A taláros testület nem vette figyelembe az indítványozók azon panaszát, hogy az alkotmány, valamint a hatályos hazai és nemzetközi jog nem írja elő a munkavállalók heti pihenőnapjaként a vasárnapot. Egyúttal visszautasította azokat az állításokat, amelyek szerint a törvény korlátozza a vállalkozói szabadságot, az intézkedés aránytalan, valamint a kormány a munkavállalók védelmét a munkatörvény módosításával is biztosíthatta volna.
Egyes indítványozók – az alkotmánybíróság álláspontjával ellentétben – azt állították, hogy a vitatott intézkedés sérti a kereskedelemben dolgozók jogait és a fogyasztók érdekeit.
Tekintettel arra, hogy a vitatott intézkedés nem rótt túlzott terheket egyik indítványozóra sem, az alkotmánybíróság úgy ítélte meg, hogy az arányos az általa elérni kívánt céllal – olvasható az alkotmánybíróság közleményben.
Horvátországban a boltok részleges vasárnapi zárva tartásáról szóló törvény tavaly július 1-jén lépett életbe. Ennek alapján a legtöbb üzlet – néhány kivételtől eltekintve – évente legfeljebb 16 vasárnap lehet nyitva.
A zárva tartás az ünnepnapokra is vonatkozik.
A kereskedők maguk dönthetik el egyéni igényeik, a szezonalitás, a helyi adottságok és egyéb tényezők alapján, hogy melyik vasárnapon tartanak nyitva.
A jogszabály a kivételek között említi a benzinkutakat, valamint a kórházak, szállodák, kulturális és vallási intézmények, nemzeti parkok, repülőterek, busz- és vasútállomások területén működő üzleteket, továbbá a vásárokat és a piacokat.
A trafikok vasárnap és ünnepnapokon 7-től 13 óráig lehetnek nyitva.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.