Nem segít Putyinnak az orosz infláció a márciusi elnökválasztás előtt, annak ellenére, hogy a jegybank több mint kétszeresére emelte az irányadó kamatot.
A központi bank inflációs célja 4 százalék, az áremelkedés éves tempója viszont decemberben 7,4 százalékon stagnált. Elvira Nabiullina, az orosz központi bank kormányzója korábban már előre jelezte, hogy a pénzromlás üteme a 7,0-7,5 százalékos hivatalos előrejelzés felső határához közelít majd, miután a kilátások az év során romlottak. A rubel gyengülése, a Kreml ukrajnai inváziója után bevezetett szankciók miatti kínálati korlátok és a munkaerőhiány - a háborúval kapcsolatos megemelkedett költségvetési kiadásokon felül - tavaly a fogyasztási cikkek és az élelmiszerek széles körének hajtotta fel az árát.
Az inflációt jórészt az élelmiszerek húzták, a tojás 61, a csirkehús 28, a zöldségek 24 százalékkal drágultak az év utolsó hónapjában az egy évvel korábbi szinthez képest. (Novemberben a káposzta 74, a narancs 72, az uborka pedig 47 százalékkal drágult év/év alapon.)
A helyzet olyan kényessé vált politikai szempontból, hogy Vlagyimir Putyin elnök egy televíziós betelefonálós műsorban kért bocsánatot a megugró élelmiszerárak miatt kialakult helyzetért.
A karácsony előtti "tojáshelyzet" olyan súlyos volt, hogy Igor Krasznov főügyész utasította a regionális vezetőket: fokozattan ellenőrizzék a tojástermelőket. Az orosz versenyhatóság azt is javasolta, egy, a kiskereskedőknek írt levélben, hogy a vállalkozások márciusig 5 százalékra korlátozzák a tojás árának emelését. A kormány még a tojás importvámját is felfüggesztette, és engedélyezte 1,2 milliárd tojás behozatalát "baráti országokból".
A fenyegető inflációs veszélyre a jegybank is kénytelen volt válaszolni, júliusban 8,5 százalékponttal 16 százalékra emelte az irányadó kamatot. Nabiullina decemberben az RBC-nek nyilatkozva beismerte: utólag már világos, hogy az irányadó kamatlábat korábban kellett volna emelni.
A rubel stabilizálására tett kormányzati erőfeszítések - tőkekiviteli korlátozások - és a jegybanki szigor ellenére a lakosság inflációs várakozásai 2022 márciusa, az Ukrajna elleni hadjárat kezdete utáni hónap óta a legnagyobb mértékben emelkedtek decemberben, a jegybank felmérése szerint meghaladták a 14 százalékot.
A központi bank közölte, hogy a kamatemelési ciklus a vége felé közeledik, elemzők azonban azt valószínűsítik, hogy a jelenlegi ráta hosszabb ideig fennmarad, mivel
az inflációs kockázatok - például a háborúra fordított hatalmas költségvetési kiadások és a munkaerőhiány - továbbra is fennállnak.
A piac március-áprilisra várja az első - nagyon óvatos - kamatvágást, a várakozások szerint a jegybanki ráta az idén is kétszámjegyű marad.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.