Németország még csak félúton van egy négyéves ingatlanválságban, ami további veszteségekhez és a nem kívánt ingatlanok kényszerértékesítéséhez vezet, nyilatkozta a Reutersnek a Commerzbank ingatlanüzletágának vezetője.
Az eurózóna legnagyobb gazdasága a legsúlyosabb ingatlanpiaci visszaesést éli meg a 2007–2009-es globális pénzügyi válság óta, a hitelköltségek meredek emelkedése és a kockázatosabb hitelezés nagyobb aránya Európa egyik legnagyobb visszaesésébe sodorta az ágazatot.
„Úgy hisszük, hogy két év válság után még két év válság áll előttünk” – fogalmazott Henning Koch, ki arra számít, hogy további befektetők vonják ki a pénzüket a szektorból, és több ingatlantulajdonos kényszerül majd eladásra.
Nehéz, hosszú út áll még előttünk
– tette hozzá.
A hírügynökség emlékeztetett, hogy a Commerz Real, a Commerzbank leányvállalata a német ingatlanok egyik legnagyobb tulajdonosa és világszerte mintegy 34 milliárd euró értékű ingatlanvagyonnal rendelkezik. (Egy euró 396,5 forint.)
Koch elismerte, hogy a német ingatlanágazaton végigvonuló aggodalomhullám vásárlási lehetőségeket biztosított a cég számára, és figyelemmel kísérik az összeomlott osztrák Signa ingatlancsoport több projektjének tervezett értékesítését is.
Az Európai Központi Bank (EKB) a héten ismét figyelmeztetett, hogy a kereskedelmi ingatlanok „különösen érzékenyek” a közelmúltbeli kamatemelésekre. Elemzők szerint azonban a nagy bankok kitettsége az Egyesült Államokban és Európában is kezelhető, és a legtöbb bank céltartalékot képzett ingatlanhitel-állományának nagyobb mértékű romlásának ellensúlyozására.
A befektetők azonban különös figyelemmel követnek bizonyos, kimondottan az ingatlanpiacra specializálódott pénzintézetet. A német Deutsche Pfandbriefbank (PBB) részvényeinek és kötvényeinek értéke zuhant az ingatlanpiaci kitettségével kapcsolatos aggodalmak miatt, többek között az Egyesült Államokban, ahol a világjárvány óta megugrott az üres irodák aránya.
A PBB a múlt héten jelentősen leértékelni kényszerült ingatlanhiteleit, és Gerhard Meitinger, a bank németországi ingatlanfinanszírozásért felelős vezetője azt mondta a Reutersnek, hogy a kevésbé kívánatos „másodlagos” helyszíneken az irodák árainak Németországban még további akár 10 százalékot is esni fognak. Úgy véli azonban, hogy a piac „közel van a mélyponthoz”.
Meitinger azt is elmondta, hogy a bank több hitelt nyújt az ingatlantulajdonosoknak, hogy megbirkózzanak a helyzettel,
a meghosszabbított hitelek aránya a koronavírus-járvány előtti 30 százalékról 50 százalékra emelkedett.
A nehézségeik ellenére úgy véli, hogy a PBB még így is kevésbé van kitéve a kockázatoknak, mint más hitelezők, például a vagyonkezelők és a biztosítók, amelyek kockázatosabb hitelezést vállalnak. Valóban az ingatlanhitelek viszonylag kis részét minősítették eddig nem teljesítőnek vagy kockázatosnak annak ellenére, hogy az Európai Unióban a német és a francia bankok rendelkeznek a legtöbb ilyennel.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.