BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Visszatért az optimizmus az üzleti szektorba

Oroszország és a NATO viszonya a legnagyobb rövid távú kockázat a megkérdezettek 45 százaléka szerint.

A korábbinál derűlátóbb módon ítélik meg a világgazdaság növekedési kilátásait a globális vállalati szektor szereplői, és különösen erősen csökkent azoknak az üzleti vállalkozásoknak az aránya, amelyek a közel-keleti konfliktust tekintik az első számú globális kockázatnak – áll az egyik legtekintélyesebb londoni pénzügyi-gazdasági elemzőház, az Oxford Economics pénteken ismertetett, friss globális befektetői felmérésében.

Happy,Businesspeople,Laughing,While,Collaborating,On,A,New,Project,In
Fotó: Jacob Lund

A ház 103 nagyvállalat várakozásait vizsgálta. A felmérésbe bevont cégek együtt hatmillió alkalmazottat foglalkoztatnak, összesített éves forgalmuk hozzávetőleg 2 ezermilliárd dollár. 

A vizsgálat szerint az előző felmérésben kimutatott 60 százalékról 30 százalékra csökkent azoknak az üzleti vállalkozásoknak az aránya, amelyek szerint a Gázai övezetet uraló Hamász terrorszervezet és Izrael háborúja a világgazdaságot terhelő legnagyobb kockázat.

Jelentősen, 40 százalékhoz közeli szintről 30 százalék alá süllyedt azoknak a vállalatoknak az aránya, amelyek Kína és Tajvan szembenállásában látják a legfőbb kockázatot.
Kisebb mértékben, az eddigi 40 százalékról hozzávetőleg 45 százalékra emelkedett a globális üzleti szektor szereplői körében azoknak az aránya, amelyek szerint Oroszország és a NATO viszonya jelenti a legnagyobb rövid távú kockázatot.      

Az Oxford Economics felmérése kimutatta azt is, hogy a felmérésbe bevont üzleti vállalkozások 44 százaléka ítéli meg az eddigieknél derűlátóbban a következő két év világgazdasági kilátásait, és csak 24 százalékuk lett a korábbinál borúlátóbb.

A geopolitikai fejleményekkel kapcsolatos aggályok általános enyhülésének megfelelően az előző felmérésben kimutatott 49 százalékról 32 százalékra csökkent azoknak a vállalatoknak az aránya, amelyek szerint a világgazdasági növekedés kilátásait lefelé ható kockázatok terhelik, és a válaszadók fele úgy látja, hogy a kockázatok megoszlása egyensúlyban van.
Az Oxford Economics hangsúlyozza: a kockázatokat kiegyensúlyozottnak tartó üzleti vállalkozások aránya most a legmagasabb azóta, hogy 2017-ben az erre vonatkozó kérdés először bekerült a felmérésbe.
A vizsgálatba bevont vállalatok 2024-re szóló globális növekedési prognózisainak középértéke 2,3 százalék, vagyis jóval kedvezőbb, mint tavaly októberben, amikor a felmérés résztvevői mediánszinten számolva 1,9 százalékos világgazdasági növekedést valószínűsítettek az idei évre.

A várakozások megoszlását mutató grafikonos kimutatás alapján a válaszadók legnagyobb csoportja – hozzávetőleg 50 százalékuk – 2-3 százalék közötti világgazdasági növekedésre számít az idén.

Más nagy londoni elemzőműhelyek is a korábbinál kedvezőbben ítélik meg a világgazdaság növekedési kilátásait.
A Fitch Ratings nemzetközi hitelminősítő friss globális előrejelzésében közölte: 2024 egészében a világgazdaság 2,4 százalékos növekedésével számol.
Ez jelentős mértékben, 0,3 százalékponttal javított prognózis.
A Fitch Ratings londoni elemzői szerint a pozitív korrekció elsődleges oka az, hogy a cég meredeken, az eddigi előrejelzésében szereplő 1,2 százalékról 2,1 százalékra emelte az amerikai hazai össztermék idei növekedési ütemére szóló prognózisát, tekintettel az amerikai gazdaság meglepő ellenálló képességet jelző növekedési lendületére.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.