A dezinflációs folyamatok nagyjából az EKB előzetes várakozásainak megfelelően alakulnak, ugyanakkor a tanács mindaddig nem kezdi majd meg csökkenteni az eurózóna irányadó kamatait, míg nem lesz teljesen biztos benne, hogy a 2 százalékos pénzromlási cél középtávon elérhető lesz – derült ki az EKB áprilisi kamatdöntésének rövid szöveges indoklásából, melyet az irányadó kamat szinten tartását követően adott közre a szervezet.
A Christine Lagarde, EKB-elnök sajtótájékoztatóját megelőző közlemény kiemelte : az infláció általánosságában csökken az eurozónában, köszönhetően főként a élelmiszerek és tartós fogyasztási cikkek áremelkedésének megtorpanásának. A bérnövekedés üteme nem ad okot újabb inflációs aggodalmakra, a hitelfelvétel költségei továbbra is korlátozó jellegűek, a múltbéli kamatemelések pedig még mindig sikeresen csökkentik a piaci keresletet, visszafogva ezzel a pénzromlás ütemét.
A jelentés ugyanakkor kiemelte: egyes tagállamok belföldi árnyomással kapcsolatos adatai továbbra is jelentősek, főként, mivel a szolgáltatások áremelkedései még mindig relatíve nagyok az átfogó inflációs adatokhoz képest, ez pedig gátat szab annak, hogy be lehessen jelenteni a győzelmet a pénzromlás elleni harcban. A közlemény rámutat: a friss adatok azt mutatják, az EKB irányadó kamatának szintje lényegi szerepet tölt be az infláció letörésében, ezért a tanács mindaddig nem enyhíti majd a hitelfelvétel költségeit, míg nem érzi úgy, hogy annak időszerűségét a rendelkezésre álló adatok megnyugtatóan alátámasztják – amint viszont úgy látják, megnyílik az út a kamatcsökkentések előtt,
nem lesznek restek elindítani monetáris lazítási kampányukat.
Christine Lagarde, az EKB elnöke sajtótájékoztatójának elején hangsúlyozta: a gazdaság továbbra is gyengélkedik, az idei év azonban már a felpattanásról is szólhat, főként a szolgáltatási szektornak köszönhetően. Az eurozóna exportja is növekedésnek indulhat 2024-ben, főleg, hogy a monetáris politikai oldal szorítása is hamarosan enyhülhet.
Az EKB feje hangsúlyozta: a nemzeti fiskális politikáknak is ki kellene venni a részüket az árnyomás csökkentéséből. Várakozásaik szerint az inflációs célt jövő év közepén érheti el az eurozóna, addig egy kisebb fluktuáció, majd egy egyértelmű csökkenés követhetik majd.
A gazdasági teljesítménnyel kapcsolatos előrejelzések inkább felfelé tévedhetnek, mint lefelé, a gyengélkedésre több esély van, mint a felülteljesítésre
– emelte ki Lagarde. A gopolitikai feszültségek továbbra is nagy veszélyt jelentenek mind az inflációra, mind a világgazdaság talpra állására – tette hozzá.
Az EKB vezetője többször is kiemelte: a jegybank ezentúl is az inflációs célsávját szem előtt tartva, adatvezérelten dönt majd a kamatok szintjéről, egyelőre pedig egyetlen kamatpálya mellett sem kötelezi el magát.
Lagarde beszédének végére, az újságírói kérdéseket megelőzően az euró 0,2 százalékkal gyengült a forinttal, ugyanakkor minimálisan erősödött a dollárral szemben.
Az EKB feje egy kérdésre válaszolva elmondta, nem volt teljes a konszenzus a jegybankárok közt a jelenlegi döntésről, ahogy a jövőbeli kamatpályával kapcsolatban is megoszlanak a vélemények. A Feddel kapcsolatos együttmozgásukat firtató kérdésekre Lagarde kiemelte:
nem függnek a Fedtől, saját, önálló kamatpolitikát folytatnak,
de természetesen ennek alakításakor fontos figyelembe venni a világgazdaság egy ekkora szereplőjének útját is. Az európaiakért dolgozunk, az árszínvonal fenntartása a feladatunk, de ehhez figyelni kell nem csak Amerikára, de Japánra, Kínára is – folytatta egy másik, ugyanezen témát firtató kérdésre adott korábbi válaszát Lagarde.
Az infláció nem ugyanolyan itt és ott, a politikai környezet sem azonos, nem lehet egyik térség számai alapján egy másik jövőjét megítélni
– zárta le a témát az elnök. Arról, hogy az EKB-nak többet és gyorsabbat kell-e majd vágnia a kamatokon, mint a Fednek, Lagarde azt mondta, ezt majd az idő közben befutó adatok döntik el, most semmilyen kamatpálya mellett nem kötelezik el magukat.
Az olajárak monetáris politikára kifejtett hatásáról kiemelte: a fekete arany ára 10 százalékot emelkedett az elmúlt hetekben, az elmúlt időszakban pedig megtanultuk, hogy ez a szempont mennyire fontos az infláció szempontjából is. Az EKB nem csak a jelenlegi árakat, de a határidős jegyzéseket is figyelemmel követi, hogy pontos képet tudjon alkotni az energiaárak jövőbeli inflációfelhajtó hatásának eshetőségéről –tette hozzá Lagarde.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.